Udržovat se v kondici v každém věku, mít dobrý pocit ze sebe sama, vědět, že děláme něco pro své zdraví. Kvůli tomu ale nemusíme nutně chodit do fitness center, protože cvičit se dá i v teple domova. Navíc bez vysokých investic a námahy, není třeba stavět rovnou celou posilovnu jako pro hokejový tým. Posilování pomocí vlastní váhy na žebřinách, které nezaberou příliš místa a dají se instalovat prakticky na jakoukoliv stěnu – do obýváku, ložnice, dětských pokojů – jednoduše, kde je zrovna chcete mít. Žebřiny mohou být dřevené nebo kovové. Ušetříte také čas a nebudete rušit sousedy, cvičit na ribstole se totiž dá i bez zbytečných decibelů.

Jaké jsou možnosti? Ty základní jsou dvě – dřevo nebo kov 

Základní rozdělení žebřin určitě nikoho nepřekvapí – buď budou žebřiny dřevěné nebo kovové. Pojďme si je tedy postupně představit a zjistit výhody nebo nevýhody obou variant. Začátečníky ve světě žebřin pak určitě potěší i pár efektivních cviků, díky nimž přestane bolet za krkem a trochu se také vyrýsují dosud spíš zanedbávané svaly.
 
Jsou všechny dřevěné ribstole stejné? Masiv nebo překližka?
Dřevěné žebřiny jsou na trhu v mnoha různých variantách, ne každá však bude vhodná, zvláště když na ni budou cvičit nejen dospělí, ale i děti. Z laického pohledu se možná zdá, že dřevo je volba, nad kterou není, ale bohužel to není zcela stoprocentní. Už jen proto, že v obchodech jsou ribstole vyrobené z dřevěného masivu, bytelné a pevné, ale také ribstole z překližky, které sice na první pohled zaujmou cenovkou, ale tím také výčet pozitiv vlastně končí. Hladký povrch byste čekali marně, relativně lehko se poškodí a bohužel také neoplývají klasickým hladkým povrchem, cvičení tedy bude zákonitě obtížnější. A možná vás i brzy přestane bavit…
 
 

Masivní dřevo pro žebřiny je zaručená kvalita už po staletí

 

Příroda u vás doma – v celé své kráse! I tak by se dal označit masiv, oblíbený materiál našich předků, který byl takřka vyvažován zlatem. Podobně jako u nábytku, i zde platí všechny výhody, jako je například zdravotní nezávadnost, dlouholetá životnost i nadčasový design, masiv se také snadno udržuje.
 
Jaký je rozdíl v materiálu bočnic?

Veledůležitý je i materiál bočnic, na kterém se také vyplatí nešetřit. Lepená překližka se totiž brzy opotřebuje, nebude tak hladká, jak očekáváte a ani bočnice z jednoho celého prkna nebude žádná výhra. Přírodní materiál, jako je dřevo, obsahuje totiž suky – a i když je zkušený řemeslník zvládne zamaskovat, do budoucna budou takové žebřiny tvarově nestálé. Borovicová laťovka je asi nejlepší možnou volbou, nejen kvůli vnějšímu vzhledu, ale také dlouholeté odolnosti.

Ribstole se odlišují i tvarem a uchycením příček. Jaké jsou lepší – kulaté nebo oválné? 

Kulatá příčka? To je noční můra olympijských cvičenců, úchop je totiž velmi těžký a nosnost se rapidně sníží. Samozřejmě, najdete ji jen u nejlevnějších modelů a brzy vám zkazí jakékoliv potěšení ze cvičení. Pokud jde o konkrétní tvar, bude lepší ovál – ať už máte jakýkoliv typ dlaně, chytíte se mnohem pevněji a pohodlněji, což jsou hned dvě zásadní plus.
 
A co fixace příček do bočnic?
Pokud si vzpomínáte na školní tělocvičny, pravděpodobně jste měli tu čest s příčkami z jasanu. Ty jsou na trhu číslem jedna, ale vybírat můžete i ze smrku, borovice nebo buku, i když půjde vždycky jen o druhou ligu, ať už v ohledu pružnosti nebo pevnosti a stability. V neposlední řadě je třeba nastínit i kotvení příček do bočnice. Levnější typ se pouze šroubuje do bočnice, což sice vypadá efektivně a účelně, ale po pár letech přijde nepříjemné vrzání. Kvalitní ribstole má vyfrézovaný otvor takřka do celé hloubky bočnice, do nějž se pak vlepí příčka. Dáte sbohem těm otravným vrzavým zvukům, a to jednou provždy…
 

Velkou roli hrají rozměry aneb kolik máte doma místa? Jaké jsou standardní rozměry? 

Majitelé menších bytů si nemohou moc vybírat, v rodinném domě je zase spoustu prostoru, který by byl skoro hřích nevyužít. Typické rozměry pro ribstole jsou 240 x 80 cm, eventuálně 250 x 90 cm, tedy velikosti vhodné i pro dospělé vyšších postav, umožňující bezproblémové cvičení.
 
A co příslušenství k žebřinám?
Musíte si také rozmyslet, jestli budete chtít doplňkové vybavení – hrazdy, nějaké závěsné prvky nebo prostornější žíněnku, všechno má totiž určité nároky na prostor. Zohledněte i výšku stropu u vás doma, stejně jako pohodlí všech cvičenců. Neplatí totiž, že na trhu jsou jen zmíněné dva rozměry, vždycky se lze dohodnout s výrobcem, že vám připraví řešení přesně na míru…
 
A co uchycení na stěnu, bude nějak náročné?
Ano i ne, protože pokud si pořídíte relativně velmi levný model, budete se muset spolehnout na uchycovací plech a samořezné šrouby – řešení v podstatě jednoduché, ale bohužel, na hrazdy zapomeňte a výsledek nebude vypadat právě esteticky dokonale. Kvalitnější, respektive dražší modely mají „L“ profily z kovu uchycené přes bočnici vratovým šroubem, druhá část je napevno ve zdi. Ukotvení vyhlíží na první pohled lépe a je také mnohem bytelnější.
 

Kovové žebřiny: s čím se běžně setkáme? Nerez nebo barva? 

Kov je oproti dřevu pevnější, to platilo a platí vždycky. Kovové žebřiny nabídnou větší nosnost, ale také dlouholetou odolnost. Záleží ale i na povrchové úpravě, ribstole opatřené nerezovými příčkami vyjdou nejdráž, ale jsou také nejtrvanlivější. Pokud chcete přidávat hrazdy nebo další doplňky, odborníci zcela logicky doporučují kov. Ten můžete mít u žebřin „jen“ nalakovaný, ale lze jej také potáhnout speciálním plastovým úchopem – ten znamená větší uživatelský komfort, stejně jako příjemnou masáž pro dlaně, která zaručí i jejich výrazně lepší prokrvení. A nebojte, nekloužou a nejsou ani na omak chladné!
 
Pokud jde o barevné provedení, díky speciálním lakům máte poměrně široký výběr, nemusíte zůstat jen u čistě „kovového“ vzhledu, který určitě nesedí úplně každému. Nic na světě přeci není jenom černé nebo bílé, ale nezapomeňte, že výsledek by měl zapadat do vašeho interiéru, takže je třeba jej sladit s nábytkem v místnosti, barvou stěn a tak podobně.
 

 

Kovové ribstole lze ihned libovolně doplňovat…

 

Pokud jde o instalaci, jsou tu dvě možnosti – připevníte žebřiny ke zdi nebo využijete celý prostor mezi stropem a podlahou. Obě varianty jsou velmi bytelné a platí, že podobnou montáž svede každý šikovný domácí kutil. A s návodem nejspíš i ten nešikovný, protože jde v zásadě jen o několik málo úkonů, při kterých nebudete muset nic dlouho vrtat a měřit. Údržba je pak snadná, jen setřít prach, příležitostně se ujistit, že šrouby jsou tam, kde mají být – a případně je ještě pro jistotu maličko přitáhnout. Toť vše!
Elegantní příslušenství na žebřiny se hodí zkrátka vždycky…
A pokud chcete žebřiny doplnit o další příslušenství, jen do toho! Vždyť mít doma „jenom“ žebřiny by byla nuda, a to i pro dospělé (což teprve pro děti, které chtějí objevovat nové věci a cvičení pro ně musí být především hra). Rozměry? Záleží na konkrétním modelu, budou se podobat těm dřevěným. Výšku sestavy lze nastavit podle přání, může činit například 2270 mm, šířka žebřin pak 532 mm (tedy něco přes 53 centimetrů, pro základní představu…).
 

Doplňkové vybavení umožní mnohem efektivnější cvičení 

Hrazda je asi číslem jedna, díky ní si vytrénujete svaly i bez chození do drahých posiloven. Pokud si pořídíte hrazdu, která je jednoduše výškově nastavitelná, mohou si během okamžiku zacvičit i další členové domácnosti – partnerka, děti, případně jejich kamarádi. Přestavitelná hrazda umožní zdravý pohyb všem, bez ohledu na centimetry. K žebřinám se toho ale hodí ještě mnohem více.
 

Sklápěcí bradla, se kterými procvičíte ruce i záda, stejně jako svaly na břiše, na které se většinou spíš zapomíná. Nemusíte dělat namáhavé sklapovačky, při kterých se můžete i zranit – žebřiny jsou totiž o něčem jiném. Platí pro ně totéž, co pro hrazdy, dají se výškově nastavit a unesou takřka kohokoliv. Když je nebudete zrovna využívat, vysunete je velmi jednoduše směrem nahoru, ať nepřekáží při dalších cvicích.

 
Ty z nás, kteří si chtějí vytvarovat svalstvo, potěší posilovací lavice, která se hodí k různorodému cvičení. Zaměřeno hlavně na břišní svaly, ale nezapomínejme ani na prsa a záda, stejně jako bicepsy.
 
Do základního vybavení patří i stojan na činku, svalová hmota pak může narůstat o to efektivněji. Ještě, v neposlední řadě – kruhy, lana, žebříky nebo boxovací pytle – mohou být také součástí kovových žebřin, jednoduše se instalují a nebudou zabírat zbytečný prostor. Zvláště kruhy a lana potěší mladší ročníky, cvičení s patřičným nadšením se tak nebude týkat jen vás. A v neposlední řadě, žíněnka, na tu nesmíme zapomenout nejen tehdy, když začínáme. Je tu i pro dokonalou bezpečnost dětí.
 

Co všechno se dá na žebřinách cvičit?

Pár cviků na závěr aneb co se dá na žebřinách dělat?

Jako u každého cvičení nebo sportovní aktivity, nezapomínáme rozehřát pro začátek svaly, rozcvička je prostě klíčová – to ví každý profesionál! Možností, které se nám tu nabízí, jsou hodně různorodé a zajímavé. Každý den v týdnu se dá dělat jiná sestava, procvičit odlišné části těla, což je skvělá prevence proti možným bolestem a dalším problémům – být v kondici má zkrátka spoustu výhod. A vůbec nesejde na tom, zda jste začátečník, mírně pokročilý nebo už máte vše takříkajíc v ruce a řadíte se k profesionálům.
 

Shyby a výpady zná snad každý, napadnou nás určitě jako první. Velmi efektivní je ale určitě i takzvaný „vis na žebřinách“. Zpevníte si břišní svaly, zejména pak jejich spodní část, na kterou většina cviků bohužel zapomíná. Zavěste se rukama na šíři ramen a miřte koleny k bradě, až dokud vydržíte. Můžete si to na žebřinách ale udělat ještě trochu složitější, když budete při visu postupně zdvihat nohy, nejprve jednu – po pár vteřinách pak druhou. Nebo je zkuste natáhnout, i to je totiž další procvičení navíc. Nezapomínejme ani na lýtka, výpony s oběma nohama naráz nebo jen na jedné noze procvičí jejich svalstvo také na maximum.

 

Cviky na nohy a zadek

Cviky na břicho a ruce

 

Cviky na břicho

 

Cvičit se dá v každém věku, ale rozhodně se nepřepínejte

Dejte do toho tolik energie a nadšení, kolik můžete – ale nezapomínejte, každý začátek je těžký a nesmíte takzvaně přepálit start. Dalšími cviky, které lze díky žebřinám provádět, jsou také klasické sedy-lehy, při nichž se zapřete o nejníže položenou příčku. Nádech a výdech, pozor, nelehejte si až na zem, nedělejte si tenhle cvik pohodlným – jde přece o fyzičku, raději se pořádně zapotit…
 
Další možnosti?
Tak třeba leh na bok, chytit se příčky – a unožovat oběma nohama do obou stran. Řadu cviků můžeme provádět i s pomocí někoho dalšího, můžete se tak vzájemně prostřídat s partnerem, případně i dětmi, pokud jsou už odrostlejší. Můžete posilovat s činkami, zkusit přeskoky, využít třeba i gumové pásy, možností je skutečně celá řada. Po cvičení nezapomínejte na strečink, který je stejně důležitý jako předchozí fyzická aktivita.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *