Udržovat se v kondici v každém věku, mít dobrý pocit ze sebe sama, vědět, že děláme něco pro své zdraví. Kvůli tomu ale nemusíme nutně chodit do fitness center, protože cvičit se dá i v teple domova. Navíc bez vysokých investic a námahy, není třeba stavět rovnou celou posilovnu jako pro hokejový tým. Posilování pomocí vlastní váhy na žebřinách, které nezaberou příliš místa a dají se instalovat prakticky na jakoukoliv stěnu – do obýváku, ložnice, dětských pokojů – jednoduše, kde je zrovna chcete mít. Žebřiny mohou být dřevené nebo kovové. Ušetříte také čas a nebudete rušit sousedy, cvičit na ribstole se totiž dá i bez zbytečných decibelů.
Jaké jsou možnosti? Ty základní jsou dvě – dřevo nebo kov
Masivní dřevo pro žebřiny je zaručená kvalita už po staletí
Veledůležitý je i materiál bočnic, na kterém se také vyplatí nešetřit. Lepená překližka se totiž brzy opotřebuje, nebude tak hladká, jak očekáváte a ani bočnice z jednoho celého prkna nebude žádná výhra. Přírodní materiál, jako je dřevo, obsahuje totiž suky – a i když je zkušený řemeslník zvládne zamaskovat, do budoucna budou takové žebřiny tvarově nestálé. Borovicová laťovka je asi nejlepší možnou volbou, nejen kvůli vnějšímu vzhledu, ale také dlouholeté odolnosti.
Ribstole se odlišují i tvarem a uchycením příček. Jaké jsou lepší – kulaté nebo oválné?
Velkou roli hrají rozměry aneb kolik máte doma místa? Jaké jsou standardní rozměry?
Kovové žebřiny: s čím se běžně setkáme? Nerez nebo barva?
Kovové ribstole lze ihned libovolně doplňovat…
Doplňkové vybavení umožní mnohem efektivnější cvičení
Sklápěcí bradla, se kterými procvičíte ruce i záda, stejně jako svaly na břiše, na které se většinou spíš zapomíná. Nemusíte dělat namáhavé sklapovačky, při kterých se můžete i zranit – žebřiny jsou totiž o něčem jiném. Platí pro ně totéž, co pro hrazdy, dají se výškově nastavit a unesou takřka kohokoliv. Když je nebudete zrovna využívat, vysunete je velmi jednoduše směrem nahoru, ať nepřekáží při dalších cvicích.
Co všechno se dá na žebřinách cvičit?
Pár cviků na závěr aneb co se dá na žebřinách dělat?
Shyby a výpady zná snad každý, napadnou nás určitě jako první. Velmi efektivní je ale určitě i takzvaný „vis na žebřinách“. Zpevníte si břišní svaly, zejména pak jejich spodní část, na kterou většina cviků bohužel zapomíná. Zavěste se rukama na šíři ramen a miřte koleny k bradě, až dokud vydržíte. Můžete si to na žebřinách ale udělat ještě trochu složitější, když budete při visu postupně zdvihat nohy, nejprve jednu – po pár vteřinách pak druhou. Nebo je zkuste natáhnout, i to je totiž další procvičení navíc. Nezapomínejme ani na lýtka, výpony s oběma nohama naráz nebo jen na jedné noze procvičí jejich svalstvo také na maximum.
Cviky na nohy a zadek
Cviky na břicho a ruce
Cviky na břicho
Cvičit se dá v každém věku, ale rozhodně se nepřepínejte
Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)
Z jakého dřeva mají žebřiny být? Které je nejvíce doporučované?
Smrk je nejlevnější, ale jde o měkké dřevo, které neodolá vlhkosti a teplotním změnám. Musíte jej proto udržovat a nenabídne ani takovou nosnost, jako jiné druhy. Borovice a její dřevo znamená průměr, ideální střed, co je také ekonomický a nabídne dobré možnosti. Králem je ale buk, velmi tvrdé dřevo, co je i nenáročné na údržbu, podobně můžeme mluvit i o jasanu. Nekvalitní překližkové modely možná na první pohled zaujmou cenou, ale raději je nezvažujte.
Co je při výběru žebřin zcela zásadní?
Zjistěte si všechny důležitá čísla – nosnost, šířka a výška žebřin, ale také to, jak daleko od sebe budou jednotlivé příčky. Promyslete si i jejich počet. Typ konstrukce, materiály, způsob montáže, to vše ovlivňuje výsledné rozhodnutí. Pozor, nosnost by měla být nejméně o 20 kg větší než tělesná hmotnost těch, kdo budou na žebřinách cvičit, je totiž zapotřebí určité rezervy. Rozmyslete si také, zda budete chtít „jen“ čistě žebřiny nebo i dodatečné vybavení, jako jsou hrazdy, houpačky, závěsné lavice apod.
Jaké základní modely žebřin máme na výběr?
Je to jednoduché – vyberete si mezi variantou ze dřeva nebo kovu. Dřevěné žebřiny jsou elegantní, nabídnou dostatečnou nosnost i variabilitu. Tedy jen tehdy, když si zvolíte masiv, a ne lepenou překližku, která vám doma příliš dlouho nevydrží. Kovové žebřiny přinášejí vyšší nosnost a možnost jednoduché instalace doplňků (hrazda, lavice apod.). Dá se říci, že jsou prakticky nezničitelné a vydrží věky.
Je cvičení na žebřinách vhodné i pro malé děti?
Samozřejmě, dokonce platí, že cvičit mohou už i ti úplně nejmenší – pod bedlivým dozorem rodičů smí využívat žebřiny i půlroční děti (třeba vis na žebřinách je oblíbený). Hodně zábavy si ale užijí i předškoláci, kteří si osvojí také dřepy, ručkování nebo přednožování. Variací cviků, které jsou zábavné a zdraví prospěšné na žebřinách pro děti, by se našla celá řada.
Jaká je vlastně péče o žebřiny?
Nebojte se, údržba je vlastně snadná. Kovová konstrukce vyžaduje jen stírání prachu a kontrolu, zda je vše dobře ukotveno. Dřevěné žebřiny pak vyžadují podobnou péči jako nábytek ze dřeva, zapotřebí bude koupit speciální přípravek a pravidelně s ním tento materiál ošetřovat. Odvděčí se vám pak delší trvanlivostí.
Existují specializované prodejny, ale navštívit můžete i velké hráče na poli fitness a sportovní výbavy. Různé cenové relace, různé provedení, ale také velmi široká nabídka. Od věci jistě nebude, když se o výběru žebřin poradíte s někým zkušeným a vsadíte na opravdu renomovaného výrobce.
Proč začít cvičit na žebřinách?
Důvodů by se našlo hned několik – jsou úsporné na prostor, instalace je nenáročná a můžete si zvolit doplňkové vybavení podle představ (například hrazda nebo posilovací lavice). Zacvičíte si i tehdy, když je fitness zavřené, jediným kritériem je zde vaše chuť a odhodlání ke cvičení. Jde o doplněk vhodný pro celou rodinu a kliky, výpady nebo výpony můžete provádět dle libovůle.
Jaké jsou obvyklé rozměry žebřin?
Jediným skutečným limitem jsou zde podlaha a strop, ale vybírat byste měli i s ohledem na svou vlastní výšku. Chcete instalovat doplňky? I to si dobře rozmyslete. Nejtypičtější je pro český trh velikost žebřin 240 x 80 centimetrů, eventuálně 250 x 90 centimetrů. Díky těmto rozměrům si zacvičí bez nejmenších problémů i skuteční dlouháni.
Jak zajistit co největší bezpečnost pro děti?
Žebřiny jsou atestované, splňují důležité parametry týkající se bezpečnosti užívání. Jsou tedy vhodné i pro děti. Je však zapotřebí, abychom dbali na bezpečnost i v okolí žebřin – žíněnka je samozřejmostí přinejmenším jeden metr od žebřin nemá být žádná ostrá hrana, polička nebo předmět, jenž by mohl potenciálně způsobit úraz. Snažte se proto předvídat a jednat dřív, než dojde k možným problémům!
Kam si můžeme žebřiny umístit?
Odpověď je jednoduchá – kam jen chcete! V případě garsonky je to zcela jasné, větší byty pak nabídnou více variant. Pokud máte v kuchyni hodně prostoru, byla by škoda jej nevyužít, kvůli párám a změnám teplot v okolí ale volte raději spíše kovovou variantu (ta je vhodná i všude tam, kde je moc chladno, vlhko apod.). Vyjímat se ale mohou i v dětském pokoji, ložnici nebo obýváku. Tedy všude tam, kde máte volný prostor a víte, že cvičení půjde zcela bez obtíží.
Je pro cvičení na žebřinách určená i horní věková hranice?
Vůbec ne, jde o nenáročnou fyzickou aktivitu, jíž se mohou snadno věnovat i senioři, kteří se chtějí udržet v dobré kondici. Cvičení s vlastní vahou je doporučováno v každém věku, záleží jen na tom, jak se sami cítíte. Jde o cviky, které jsou nenáročné i pro klouby. Jinak řečeno, horní věková hranice se neuvádí a stejně tak mohou pod dohledem cvičit i půlroční děti.
Podle čeho si vybírat žebřiny aneb jaký je vhodný materiál bočnic?
Lepená překližka je velmi levná a také zdaleka nejhorší varianta. Proč vlastně? Odborníci ji nedoporučí hlavně proto, že je hladká a relativně brzy se opotřebuje. Pokud ale vsadíte například na borovicovou laťovku, můžete se spolehnout na tvarovou stálost. Kromě toho jsou pak žebřiny elegantní už na první pohled.
Podle čeho si vybírat žebřiny aneb jaký je vhodný materiál a tvar příček?
Jasanová příčka je lídrem trhu, sází na něj i profesionální sportovci ve svých tělocvičnách. Bukové dřevo je pro tento účel relativně křehké, smrkové nenabídne dostatečnou pevnost, nicméně stále jde o lepší variantu než obyčejná překližka. A co tvar příček, kterých je obvykle u žebřin na trhu 8 až 12? Oválný je lepší pro úchop a zvýší i nosnost. Kulaté příčky také zbytečně kloužou, snad i proto jsou běžné u velmi levných modelů žebřin. Opravdu je chcete mít doma?
Nakolik zásadní je brát v potaz nosnost žebřin?
Pozor, tady není šance na nějaký kompromis! Musíte mít nosnost pečlivě promyšlenou tak, aby mohl cvičit každý člen rodiny. Záleží zejména na materiálu a připravte se na to, že rezerva by měla být zhruba 20 kg. Profesionální typy žebřin mají nosnost až 200 kg, dřevěné asi 120 až 150 kg, kovové pak jsou pak s tímto ukazatelem zhruba kolem 150 kilogramů.
Kolik průměrné žebřiny vlastně váží?
Dřevěná konstrukce může být na první pohled lehčí, ale připravte se na to, že mezi masivním dřevem a kovem není až takový rozdíl. Běžné modely váží cca 20 kilogramů, pokud instalujete hrazdu či lavici, můžete se dostat i na trojnásobek. Berte v potaz hlavně nosnost stěny, ke které budou upevněny. Třeba takový sádrokarton opravdu nevydrží mnoho, cihla je někde úplně jinde!
Z jakého dřeva mají žebřiny být? Které je nejvíce doporučované?
Smrk je nejlevnější, ale jde o měkké dřevo, které neodolá vlhkosti a teplotním změnám. Musíte jej proto udržovat a nenabídne ani takovou nosnost, jako jiné druhy. Borovice a její dřevo znamená průměr, ideální střed, co je také ekonomický a nabídne dobré možnosti. Králem je ale buk, velmi tvrdé dřevo, co je i nenáročné na údržbu, podobně můžeme mluvit i o jasanu. Nekvalitní překližkové modely možná na první pohled zaujmou cenou, ale raději je nezvažujte.
Co je při výběru žebřin zcela zásadní?
Zjistěte si všechny důležitá čísla – nosnost, šířka a výška žebřin, ale také to, jak daleko od sebe budou jednotlivé příčky. Promyslete si i jejich počet. Typ konstrukce, materiály, způsob montáže, to vše ovlivňuje výsledné rozhodnutí. Pozor, nosnost by měla být nejméně o 20 kg větší než tělesná hmotnost těch, kdo budou na žebřinách cvičit, je totiž zapotřebí určité rezervy. Rozmyslete si také, zda budete chtít „jen“ čistě žebřiny nebo i dodatečné vybavení, jako jsou hrazdy, houpačky, závěsné lavice apod.
Jaké základní modely žebřin máme na výběr?
Je to jednoduché – vyberete si mezi variantou ze dřeva nebo kovu. Dřevěné žebřiny jsou elegantní, nabídnou dostatečnou nosnost i variabilitu. Tedy jen tehdy, když si zvolíte masiv, a ne lepenou překližku, která vám doma příliš dlouho nevydrží. Kovové žebřiny přinášejí vyšší nosnost a možnost jednoduché instalace doplňků (hrazda, lavice apod.). Dá se říci, že jsou prakticky nezničitelné a vydrží věky.
Je cvičení na žebřinách vhodné i pro malé děti?
Samozřejmě, dokonce platí, že cvičit mohou už i ti úplně nejmenší – pod bedlivým dozorem rodičů smí využívat žebřiny i půlroční děti (třeba vis na žebřinách je oblíbený). Hodně zábavy si ale užijí i předškoláci, kteří si osvojí také dřepy, ručkování nebo přednožování. Variací cviků, které jsou zábavné a u003ca href=u0022https://suprafort.cz/k/zebriny-pro-deti/u0022 target=u0022_blanku0022 data-type=u0022URLu0022 data-id=u0022https://suprafort.cz/k/zebriny-pro-deti/u0022 rel=u0022noreferrer noopeneru0022u003ezdraví prospěšné na žebřinách pro dětiu003c/au003e, by se našla celá řada.
Jaká je vlastně péče o žebřiny?
Nebojte se, údržba je vlastně snadná. Kovová konstrukce vyžaduje jen stírání prachu a kontrolu, zda je vše dobře ukotveno. Dřevěné žebřiny pak vyžadují podobnou péči jako nábytek ze dřeva, zapotřebí bude koupit speciální přípravek a pravidelně s ním tento materiál ošetřovat. Odvděčí se vám pak delší trvanlivostí.
Kde koupit žebřiny?
Existují specializované prodejny, ale navštívit můžete i velké hráče na poli fitness a sportovní výbavy. Různé cenové relace, různé provedení, ale také velmi široká nabídka. Od věci jistě nebude, když se o výběru žebřin poradíte s někým zkušeným a vsadíte na opravdu renomovaného výrobce.
Proč začít cvičit na žebřinách?
Důvodů by se našlo hned několik – jsou úsporné na prostor, instalace je nenáročná a můžete si zvolit doplňkové vybavení podle představ (například hrazda nebo posilovací lavice). Zacvičíte si i tehdy, když je fitness zavřené, jediným kritériem je zde vaše chuť a odhodlání ke cvičení. Jde o doplněk vhodný pro celou rodinu a kliky, výpady nebo výpony můžete provádět dle libovůle.
Jaké jsou obvyklé rozměry žebřin?
Jediným skutečným limitem jsou zde podlaha a strop, ale vybírat byste měli i s ohledem na svou vlastní výšku. Chcete instalovat doplňky? I to si dobře rozmyslete. Nejtypičtější je pro český trh velikost žebřin 240 x 80 centimetrů, eventuálně 250 x 90 centimetrů. Díky těmto rozměrům si zacvičí bez nejmenších problémů i skuteční dlouháni.
Jak zajistit co největší bezpečnost pro děti?
Žebřiny jsou atestované, splňují důležité parametry týkající se bezpečnosti užívání. Jsou tedy vhodné i pro děti. Je však zapotřebí, abychom dbali na bezpečnost i v okolí žebřin – žíněnka je samozřejmostí přinejmenším jeden metr od žebřin nemá být žádná ostrá hrana, polička nebo předmět, jenž by mohl potenciálně způsobit úraz. Snažte se proto předvídat a jednat dřív, než dojde k možným problémům!
Kam si můžeme žebřiny umístit?
Odpověď je jednoduchá – kam jen chcete! V případě garsonky je to zcela jasné, větší byty pak nabídnou více variant. Pokud máte v kuchyni hodně prostoru, byla by škoda jej nevyužít, kvůli párám a změnám teplot v okolí ale volte raději spíše kovovou variantu (ta je vhodná i všude tam, kde je moc chladno, vlhko apod.). Vyjímat se ale mohou i v dětském pokoji, ložnici nebo obýváku. Tedy všude tam, kde máte volný prostor a víte, že cvičení půjde zcela bez obtíží.
Je pro cvičení na žebřinách určená i horní věková hranice?
Vůbec ne, jde o nenáročnou fyzickou aktivitu, jíž se mohou snadno věnovat i senioři, kteří se chtějí udržet v dobré kondici. Cvičení s vlastní vahou je doporučováno v každém věku, záleží jen na tom, jak se sami cítíte. Jde o cviky, které jsou nenáročné i pro klouby. Jinak řečeno, horní věková hranice se neuvádí a stejně tak mohou pod dohledem cvičit i půlroční děti.
Podle čeho si vybírat žebřiny aneb jaký je vhodný materiál bočnic?
Lepená překližka je velmi levná a také zdaleka nejhorší varianta. Proč vlastně? Odborníci ji nedoporučí hlavně proto, že je hladká a relativně brzy se opotřebuje. Pokud ale vsadíte například na borovicovou laťovku, můžete se spolehnout na tvarovou stálost. Kromě toho jsou pak žebřiny elegantní už na první pohled.
Podle čeho si vybírat žebřiny aneb jaký je vhodný materiál a tvar příček?
Jasanová příčka je lídrem trhu, sází na něj i profesionální sportovci ve svých tělocvičnách. Bukové dřevo je pro tento účel relativně křehké, smrkové nenabídne dostatečnou pevnost, nicméně stále jde o lepší variantu než obyčejná překližka. A co tvar příček, kterých je obvykle u žebřin na trhu 8 až 12? Oválný je lepší pro úchop a zvýší i nosnost. Kulaté příčky také zbytečně kloužou, snad i proto jsou běžné u velmi levných modelů žebřin. Opravdu je chcete mít doma?
Nakolik zásadní je brát v potaz nosnost žebřin?
Pozor, tady není šance na nějaký kompromis! Musíte mít nosnost pečlivě promyšlenou tak, aby mohl cvičit každý člen rodiny. Záleží zejména na materiálu a připravte se na to, že rezerva by měla být zhruba 20 kg. Profesionální typy žebřin mají nosnost až 200 kg, dřevěné asi 120 až 150 kg, kovové pak jsou pak s tímto ukazatelem zhruba kolem 150 kilogramů.
Kolik průměrné žebřiny vlastně váží?
Dřevěná konstrukce může být na první pohled lehčí, ale připravte se na to, že mezi masivním dřevem a kovem není až takový rozdíl. Běžné modely váží cca 20 kilogramů, pokud instalujete hrazdu či lavici, můžete se dostat i na trojnásobek. Berte v potaz hlavně nosnost stěny, ke které budou upevněny. Třeba takový sádrokarton opravdu nevydrží mnoho, cihla je někde úplně jinde!
Žebřiny přístěnné Atlant N
12.190 KčOriginal price was: 12.190 Kč.8.480 KčCurrent price is: 8.480 Kč.Dětské žebřiny přístěnné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem
Žebřiny rozpěrné Atlant R
12.490 KčOriginal price was: 12.490 Kč.8.380 KčCurrent price is: 8.380 Kč.Dětské žebřiny rozpěrné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem
Žebřiny se síti Arachnos N přístěnné
16.890 KčOriginal price was: 16.890 Kč.13.512 KčCurrent price is: 13.512 Kč.Žebřiny se šplhací síti, přístěnné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem
Kovová prolézačka zahradní Veselá louka
24.890 KčOriginal price was: 24.890 Kč.19.912 KčCurrent price is: 19.912 Kč.Zahradní prolézačka kovová, s přestavitelnou hrazdou, ručkovacím žebříkem, kruhy, visutou hrazdou, lanem a houpačkou
Lanový žebřík pro děti
1.190 KčOriginal price was: 1.190 Kč.1.012 KčCurrent price is: 1.012 Kč.Lanový žebřík pro děti. Délka provazu 230 cm. Dřevěné příčky , šířka 28,5 cm.
Prolézačka s ručkovacím žebříkem MINOTAUR, rozpěrná
19.900 KčOriginal price was: 19.900 Kč.18.507 KčCurrent price is: 18.507 Kč.Rozpěrná prolézačka s ručkovacím žebříkem, šplhací síti, hrazdou, kruhy, lanem a basketbalovým košem
Lano na šplhání
1.190 KčOriginal price was: 1.190 Kč.1.131 KčCurrent price is: 1.131 Kč.Šplhací lano pro děti, délka lana 230 cm
Gymnastické kruhy
590 KčOriginal price was: 590 Kč.531 KčCurrent price is: 531 Kč.Gymnastycké kruhy, plastové. Délka provazu 150 cm.
Prolézačka se síti Arachnos R rozpěrná
17.190 KčOriginal price was: 17.190 Kč.13.752 KčCurrent price is: 13.752 Kč.Prolézačka se šplhací síti, rozpěrná, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem
Visutá hrazda
590 KčOriginal price was: 590 Kč.502 KčCurrent price is: 502 Kč.Visutá hrazda, provazy a dřevěná příčka. Délka provazu 180 cm.
Oboustranné žebřiny Dragon
13.790 KčOriginal price was: 13.790 Kč.11.722 KčCurrent price is: 11.722 Kč.Oboustranné žebřiny, rozpěrné, s hrazdou, kruhy, lanovým žebříkem a lanem
Žebřiny s hrazdou TITAN N přistěnné
9.590 KčOriginal price was: 9.590 Kč.8.152 KčCurrent price is: 8.152 Kč.Žebřiny s hrazdou, přístěnné