Piklerův trojúhelník dokáže spolehlivě zabavit nejmenší děti a nabídne tolik využití, kolik mu jen přisoudí konkrétní fantazie. Samozřejmě, jsou to žebřiny i prolézačky v jednom balení, elegantní a bezpečná skluzavka, zkrátka a dobře jedno velké dětské hřiště. Můžete je mít v obýváku nebo dětském pokoji a hodí se jistě nejen pro zimní měsíce, kdy jsou venkovní hřiště pod sněhem nebo příliš promrzlá. Lepší motorika, výraznější představivost. Obojí je nutné pěstovat už od hodně útlého věku. Pokud znáte Montessori, určitě vám Pikler triangle, jak se někdy tato pomůcka označuje, není nějak cizí.

 
piklerův trojuhelnik

Dohled dospělého je velmi důležitý

Podobně jako na prolézačkách nebo dětském hřišti, i piklerův trojúhelník vyžaduje, abyste byli při hraní u toho. Dozor rodičů nebo členů rodiny je nezbytností, hrát si ale mohou i ti nejmenší. Pomůcka v duchu Montessori – objevuj okolní svět, nauč se, zkus si sám a vše svým tempem – je totiž vhodná už pro roční děti, ale zabaví se na ní určitě i předškoláci, co se ještě pomalu chystají do lavic. Co je tady zcela zásadní?

  • Bezpečnost zajišťuje rovný podklad, jenž je dostatečně stabilní. Dbejte také na dostatek místa kolem, zvláště pokud se děti chystají na skluzavku. Myslete dopředu, bedlivý dozor je klíčový.
  • Balení dostanete rozmontované, tudíž se budete muset držet pokynů výrobce. S malým šroubovákem byste si ale měli vystačit, zapotřebí pak je pochopitelně i jistá dávka trpělivosti.
  • Ověřujte si bezpečnostní normy – EN 71 je evropskou normou pro bezpečné hračky, tudíž je nutné, aby piklerův trojúhelník tuto značku nesl. Pokud není uvedena, měli byste zbystřit.

Jistota, stabilita, ale také sebevědomí

Naučte děti správně chodit, držet rovnováhu – a to nejlépe, jak to jen jde, tedy hravou formou bez jakéhokoliv pocitu nucení. Pohyb je nutností, čím dříve budou děti jisté v chůzi, tím také lépe. Získat sebevědomí však chvíli trvá a všestranného tréninku je zde rozhodně zapotřebí, nakonec podobně, jako při různých sportovních aktivitách. Ale to už se bavíme spíše o teenagerech.

Bez spěchu, stresujících chvilek, pěkně postupně a pozvolna. Stabilita na různých površích je podmíněná tím, že děti budou stát rovně na běžné podlaze, respektive třeba také na koberci v obýváku. Výhodou je pak méně úrazů, větší jistota se odrazí v mnoha dalších věcech. Výhodou také je, že piklerův triangl je možné ještě rozšířit, a to například o houpačku. Existuje i krychle piklerové, která vychází z podobných myšlenek a rovněž se důkladně stará o rozvoj dětské motoriky. A kdo za nimi vlastně stál? Kdo je autorkou této revoluce v rámci dětského vzdělávání?

 
duhová houpačka montessori

Vídeňská rodačka přišla s velkou novinkou – pikler triangle

Narodila se na začátku minulého století ve Vídni, ale protože prožila většinu života v Maďarsku, stala se Emmi Piklerová známou osobností právě zde. Byla pediatričkou, která se zapsala do dějin jako velká průkopnice, přicházela s novinkami a napsala i několik odborných děl. Vedla také sirotčinec se zhruba čtyřmi desítkami dětí, kde si své nové poznatky ověřovala v praxi – a slavila řadu úspěchů. Zjistila tak také, že na opravdu všestranný rozvoj osobnosti není nikdy dost brzy, spíše naopak. Nemělo by se zbytečně dlouho čekat. Dítě musí mít možnost k volné hře a zkoumat si otevřený terén, tedy svět, zcela samo a svým tempem.

Jednoduše řečeno, radost z pohybu, taková, jakou mohou mít jen malé děti. Objevují svět, a přitom se jen opatrně rozhlíží kolem, co je kde nového.  Je to vlastně velmi jednoduchý nápad, ale účinnost bude stoprocentní. Před několika lety byla tato pomůcka velkou módou, pořídit si jej samozřejmě můžete i takzvaně „z druhé ruky“. Piklerův trojuhelnik bazar přináší totiž velmi širokou nabídku, stačí se jen porozhlédnout.

Barvy si můžete navolit podle sebe

Dřevo a zase jen dřevo – pak už si stačí vybrat konkrétní barevný odstín. Na trhu je velmi pestrá nabídka a je prakticky vyloučené, že byste si nevybrali tu, co se vám bude líbit. Děti samozřejmě mohou do výsledné podoby také promlouvat (pokud už jsou toho schopné), ale určitě jim uděláte radost bez ohledu na barevné schéma, primárně jde spíš o hračku – volte veselé pastelové tóny, které mají větší šanci na dobré přijetí. Vědí to i ve školkách a na dětských hřištích, nejde vlastně o žádné tajemství, že?

Udělat si jej svépomocí?

Pochopitelně, i taková možnost existuje, ale pokud se ptáte, jak vyrobit piklerův trojúhelník, připravte se na to, že bude zapotřebí jistá manuální zručnost. Potřebovat budete kvalitní dřevo, ocelové šrouby a matky, lepidlo, které dokáže dřevěné kusy spolehlivě propojit a ideálně též smirkový papír na odpovídající zabroušení všech případných nerovností. Bruska, vrtačka, pila, to jsou nezbytnosti, pokud jde o nářadí. Návodů na trojúhelník piklerové najdete na internetu hodně, stačí se jím jen řídit, protože namístě je přesnost – vše musí do sebe zapadnout doslova na milimetr a mimořádný pozor si musíte dát na ostré hrany, které nemají tam, kde se budou pohybovat malé děti, vůbec co dělat! Pokud ale budete mít dostatek trpělivosti, rozhodně uděláte svým ratolestem velkou radost!

 
-30%
Original price was: 12.190 Kč.Current price is: 8.480 Kč.

Dětské žebřiny přístěnné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-33%
Original price was: 12.490 Kč.Current price is: 8.380 Kč.

Dětské žebřiny rozpěrné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-20%
Original price was: 16.890 Kč.Current price is: 13.512 Kč.

Žebřiny se šplhací síti, přístěnné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-20%
Original price was: 24.890 Kč.Current price is: 19.912 Kč.

Zahradní prolézačka kovová, s přestavitelnou hrazdou, ručkovacím žebříkem, kruhy, visutou hrazdou, lanem a houpačkou

-15%
Original price was: 1.190 Kč.Current price is: 1.012 Kč.

Lanový žebřík pro děti. Délka provazu 230 cm. Dřevěné příčky , šířka 28,5 cm.

-7%
Original price was: 19.900 Kč.Current price is: 18.507 Kč.

Rozpěrná prolézačka s ručkovacím žebříkem, šplhací síti, hrazdou, kruhy, lanem a basketbalovým košem

-5%
Original price was: 1.190 Kč.Current price is: 1.131 Kč.

Šplhací lano pro děti, délka lana 230 cm

-10%
Original price was: 590 Kč.Current price is: 531 Kč.

Gymnastycké kruhy, plastové. Délka provazu 150 cm.

-20%
Original price was: 17.190 Kč.Current price is: 13.752 Kč.

Prolézačka se šplhací síti, rozpěrná, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-15%
Original price was: 590 Kč.Current price is: 502 Kč.

Visutá hrazda, provazy a dřevěná příčka. Délka provazu 180 cm.

-15%
Original price was: 13.790 Kč.Current price is: 11.722 Kč.

Oboustranné žebřiny, rozpěrné, s hrazdou, kruhy, lanovým žebříkem a lanem

-15%
Original price was: 9.590 Kč.Current price is: 8.152 Kč.

Žebřiny s hrazdou, přístěnné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *