Každý si pamatuje gymnastické žebřiny ze školních sportovních hal, ale kde se vzaly? Cvičební ribstole zná každý, ale málokdo ví, kde začíná jejich historie. Minulost nás učí, že gymnastika měla mnoho „otců“, kteří používali žebříny k různým účelům. Někteří z nich snili o systematické tělesné výchově ve školnictví, aby vybudovali silnou armádu, a další, aby realizovali své vlastní národní ambice… Odhlédneme-li se však od rozdílů, všichni v nich viděli totéž: obrovský potenciál, pozitivně ovlivňující kondice, stav a zdraví lidského těla. Tento pohled se dodnes nezměnil!

 

 

dámy cvičí na zebřinách

Každý si pamatuje gymnastické žebřiny ze školních sportovních hal, ale kde se vzaly? Cvičební ribstole zná každý, ale málokdo ví, kde začíná jejich historie. Minulost nás učí, že gymnastika měla mnoho „otců“, kteří používali žebříny k různým účelům. Někteří z nich snili o systematické tělesné výchově ve školnictví, aby vybudovali silnou armádu, a další, aby realizovali své vlastní národní ambice… Odhlédneme-li se však od rozdílů, všichni v nich viděli totéž: obrovský potenciál, pozitivně ovlivňující kondice, stav a zdraví lidského těla. Tento pohled se dodnes nezměnil!

Otcové gymnastiky: kdo stojí za popularitou cvičebních žebřín?

Historie gymnastických žebříků zmiňuje 3 osobnosti. Jsou to Johann Guts Muths, Friedrich Ludwig Jahn a Per Henrik Ling. Každý z nich svým způsobem přispěl k popularitě gymnastiky a samotných žebřín.

První provazový žebřík

Johann Guts Muths byl německý pedagog, učitel zeměpisu a tělocviku. Během let výuky sbíral a sestavoval gymnastická cvičení, která v roce 1793 spatřila světlo světa v díle nazvaném. „Gymnastik für die Jugend“.

Guts Muthsova studie byla nesmírně zajímavá, protože se zabývala, na tehdejší dobu, revolučními otázkami v oblasti gymnastiky a tělesných cvičení. Stačí říci, že tento německý učitel se zasloužil o vytvoření jednoho z prvních provazových žebříků.

Gymnastický areál pro dospělé

Friedrich Ludwig Jahn rozvinul myšlenku, kterou započal Guts Muths. Po vzoru svého o 19 let staršího kolegy vytvořil gymnastický areál pro dospělé. Z dobových zpráv vyplývá, že většina místnosti byla tvořena prvky, které připomínaly moderní žebříny pro rehabilitaci..

Friedrich Ludwig Jahn je považován za otce sportovní gymnastiky. Postupně podporoval rozvoj tělesné kultury u svých žáků, podporoval chůzi a sportovní hry. Kromě toho také vyvinul cvičební materiály a vybavení pro gymnastiku a kalanetiku, který se používá dodnes. Zajímavé je, že Friedrich Ludwig Jahn považoval gymnastiku za prostředek boje za svobodu a jednotu.

Zrození „švédské“ gymnastiky

Pehr Henrik Ling žil v podobném období 18. století jako ostatní otcové gymnastiky. Mnozí ho však považují za nejbarvitější postavu ze všech zmíněných. Byl to totiž švédský básník, vědec a sportovec. Některé zdroje uvádějí, že se hodně naučil od svého čínského přítele, který ho naučil o bojová umění, cvičení a filozofie zdraví.

Per Henrik Ling trpěl revmatismem (některé prameny však uvádějí i artritidu). Aby si ulevil od bolesti, pravidelně prováděl tělesná cvičení, která se naučil během svých cest a získávání vědomostí. Rychle si všiml, že pravidelné cvičení má na jeho stavy mimořádně příznivý vliv a po nějaké době se mu téměř úplně vrátilo zdraví a kondice. Aby se Pehr Henrik Ling ujistil ve svých dotazech, začal navštěvovat lekce anatomie a fyziologie, kde se podrobil lékařskému kurzu. Tehdy vypracoval a podrobně popsal 4 přístupy ke gymnastice a tělesným cvičením:

  • pedagogická
  • léčebná
  • vojenská
  • estetická

Své postřehy a učení zúročil v roce 1813, kdy vytvořil (se souhlasem tehdejšího švédského krále) „Gymnastik och idrottshögskolan„, a to Ústřední gymnastický institut. Byla to první sportovní vysoká školá na světě!

Pehr Henrik Ling se držel zásady, že fyzické cvičení musí být přizpůsobeno možnostem člověka. Současně uvedl, že gymnastický žebřík tyto požadavky splňuje, protože má také pozitivní vliv na mysl. V Ústředním gymnastickém ústavu se tedy gymnastika hojně pěstovala a k tomuto účelu se používaly žebřiny a příhradové konstrukce. Pehr Henrik Ling byl podporován švédským králem, který věřil, že díky gymnastice zlepší vojenskou sílu armády. 

 
pánové cvičí na zebřinách

 

Co pro nás znamená historie gymnastických žebřín?

Gymnastické ribstole ušly dlouhou cestu. Poté, co se rozšířily, se později dostaly do Spojených států a dalších zemí. Druhá světová válka popularitu žebříků poněkud zastínila, ale ve druhé polovině 20. století se rychle obnovila.

Lidé je milovali a milují dodnes!

Vždyť právě toto nenápadné zařízení vám umožní pečovat o svou kondici, tělo, postavu a zdraví. Nabízí řadu vysoce funkčních a praktických cvičení pro lidi všech věkových kategorií! Žebříky lze použít ke stupňování obtížnosti jednotlivých cviků, což z nich činí ideální vybavení pro osoby s různou úrovní trénovanosti.

Dnes se s nimi setkáváme nejen na stránkách historie a ve školních sportovních halách. Dnes se stále více lidí rozhoduje pořídit si domů nebo na zahradu vlastní gymnastické žebříny. Není se čemu divit, protože je to vynikající investice do zdraví a fyzického rozvoje vás i celé rodiny.

-30%
Original price was: 12.190 Kč.Current price is: 8.480 Kč.

Dětské žebřiny přístěnné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-33%
Original price was: 12.490 Kč.Current price is: 8.380 Kč.

Dětské žebřiny rozpěrné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-20%
Original price was: 16.890 Kč.Current price is: 13.512 Kč.

Žebřiny se šplhací síti, přístěnné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-20%
Original price was: 24.890 Kč.Current price is: 19.912 Kč.

Zahradní prolézačka kovová, s přestavitelnou hrazdou, ručkovacím žebříkem, kruhy, visutou hrazdou, lanem a houpačkou

-15%
Original price was: 1.190 Kč.Current price is: 1.012 Kč.

Lanový žebřík pro děti. Délka provazu 230 cm. Dřevěné příčky , šířka 28,5 cm.

-7%
Original price was: 19.900 Kč.Current price is: 18.507 Kč.

Rozpěrná prolézačka s ručkovacím žebříkem, šplhací síti, hrazdou, kruhy, lanem a basketbalovým košem

-5%
Original price was: 1.190 Kč.Current price is: 1.131 Kč.

Šplhací lano pro děti, délka lana 230 cm

-10%
Original price was: 590 Kč.Current price is: 531 Kč.

Gymnastycké kruhy, plastové. Délka provazu 150 cm.

-20%
Original price was: 17.190 Kč.Current price is: 13.752 Kč.

Prolézačka se šplhací síti, rozpěrná, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-15%
Original price was: 590 Kč.Current price is: 502 Kč.

Visutá hrazda, provazy a dřevěná příčka. Délka provazu 180 cm.

-15%
Original price was: 13.790 Kč.Current price is: 11.722 Kč.

Oboustranné žebřiny, rozpěrné, s hrazdou, kruhy, lanovým žebříkem a lanem

-15%
Original price was: 9.590 Kč.Current price is: 8.152 Kč.

Žebřiny s hrazdou, přístěnné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *