Pokud vaše dítě špatně jí, možná přemýšlíte, co s tím dělat. Pro rodiče i děti to může být frustrující zkušenost. Je důležité si uvědomit, že všechny děti jsou jiné a některým bude trvat déle než jiným, než si vytvoří zdravý vztah k jídlu. V tomto příspěvku vám přinášíme 13 tipů, které mohou pomoci přimět vaše dítě, aby se dobře stravovalo.

dítě odmítá jídlo

Matky jsou často znepokojeny tím, že jejich dítě nejí „dobře“. To se může projevit tím, že dítě dává přednost dezertním jídlům: odmítá kaše, polévky a další každodenní pokrmy, dává přednost jiným potravinám, které je obtížné zařadit do zdravé stravy.

Povaha „malých jedlíků“ se zpravidla začíná objevovat blíže ke dvěma letům a do pěti let je takové dítě prostě nemožné nakrmit obědem nebo snídaní. Matky, které se s tímto problémem potýkají, se vydávají různými cestami: některé se snaží malému šéfovi vyhovět, jiné jdou jinou cestou.

Každý, kdo čte tyto řádky, pravděpodobně alespoň jednou slyšel větu: „Nemůžeš odejít od stolu, dokud to nesníš.“ Tak lze nejlépe popsat komplex opatření, která rodiče přijímají, aby udělali to nejlepší pro své dítě, ale kdo říká, že je to pro ně nejlepší? Nucené přikrmování, nadměrné porce, snižují zájem dítěte o jídlo, přirozený pocit hladu a stres z jídla. Tyto děti jsou v budoucnu náchylné k poruchám příjmu potravy a gastrointestinálním onemocněním, protože jejich stravovací návyky nejsou správně a nebyly v plném rozsahu vytvořeny.

holky při snídání
 

Pojďme se tedy podívat na to, kdo je ten malý jedlík? Především je to dítě, které nechce jíst tolik jídla, kolik by chtěl dospělý. Důvodů může být několik: zvláštní chuťové preference dítěte nebo zcela banální – nepotřebuje více. Dospělí často zapomínají, že děti jsou malé a mají mnohem menší tělesnou hmotnost než oni sami, takže není překvapením, když tříletému dítěti dáte polovinu porce a ono sní třetinu a zbytek odmítne.

Když mluvíme o dítěti, které jí málo, položte si otázku, ve srovnání s kým? S vami, když jste byli jako dítě nebo s dítětem kamaradů? Klíč k pochopení možná spočívá v něčem, čemu by některé matky nevěnovaly pozornost – v životním stylu. Živé a aktivní děti mají obvykle dobrou chuť k jídlu, jsou fyzicky dobře vyvinuté a mají přiměřenou tělesnou hmotnost. Představte si sami sebe jako dítě – dlouhé procházky s rodiči venku, a to možná už od útlého věku a pod dohledem starších společníků. Nekonečné běhání, skakání a další aktivní hry.

 

Je pravda, že dnešní děti se pohybují mnohem méně než dříve. Snažíme se zajistit, aby dítě neopustilo hranice hřiště, a často poté křičíme: „Neutíkej!“, protože dnešní město je plné nebezpečí.

Jak tedy vnést do každodenního života vašeho dítěte více pohybu? Sportovní oddíly jsou skvělým řešením, ale souhlasím, že by bylo fajn mít sportoviště vždy po ruce. Například žebřiny pro děti v dětském pokoji.

děti si hrají na žebřinách

Moderní řešení v této oblasti se vyznačují ladností, stylem a lepší funkčností: kruhy, šplhací lana a dokonce i boxovací pytle pro budoucí šampiony!

sportující děti

13 tipů jak přimět dítě jíst

1. Nenuťte dítě do jídla, pokud nemá hlad.

Nenuťte své dítě jíst, pokud nemá hlad. To pouze způsobí, že si vaše dítě vytvoří negativní vztah k jídlu. Snažte se být trpěliví a umožněte dítěti jíst, když má hlad.

2. Neuplácejte své dítě jídlem.

Neuplácejte své dítě jídlem. Může to způsobit, že si vaše dítě vytvoří nezdravý vztah k jídlu a v budoucnu to může vést k problémům s váhou. Snažte se dítěti nabízet různé zdravé potraviny a umožněte mu, aby si samo vybralo, co chce jíst.

3. Podávejte dítěti malé porce a nechte ho, aby si v případě potřeby řeklo o další.

Podávejte dítěti malé porce a nechte ho, aby si v případě potřeby řeklo o další. To pomůže vašemu dítěti naučit se naslouchat svému tělu a určit, kdy je syté.

Pokračujte v nabízení různých zdravých potravin a nechte dítě rozhodnout, co chce jíst. Dítě se tak naučí poznávat různé druhy potravin a vybírat si zdravá jídla.

4. Nechte dítě, aby si z různých zdravých potravin vybralo, co chce jíst.

Nechte své dítě vybrat si, co chce jíst, z různých zdravých potravin. To pomůže vašemu dítěti poznat různé druhy potravin a naučit se, jak si zdravě vybírat.

Dbejte na to, aby vaše dítě dostávalo dostatek bílkovin, ovoce a zeleniny. Dítěti můžete také dávat celozrnné pečivo a cereálie, nízkotučné mléčné výrobky a zdravé oleje. Snažte se dítěti nedávat sladké svačiny a nápoje a omezte jídla z rychlého občerstvení.

5. Zapojte dítě do procesu vaření.

Nechte dítě, aby vám pomáhalo s přípravou jídel. Pomůže mu to poznat různé druhy potravin a naučit se připravovat zdravá jídla. Děti rády pomáhají v kuchyni, tak jim to dovolte! Možná nezvládnou všechno samy, ale rozhodně mohou pomáhat. Můžete jim zadávat úkoly, jako je odměřování přísad, míchání a mixování.

6. Udělejte ze snídáně, obědu nebo večeře zábavu a pohodu.

Udělejte z doby přímu jídla zábavu a pohodu. Díky tomu se vaše dítě bude na jídlo těšit a celý proces bude pro vás oba méně stresující. Můžete si s dítětem povídat o jeho dni, vyprávět mu pohádky nebo hrát hry. Snažte se vyhnout hádkám nebo probírání problémů u jídelního stolu.

7. Nekritizujte stravovací návyky svého dítěte.

Nekritizujte stravovací návyky svého dítěte. Vaše dítě se tak může za svůj výběr potravin stydět. Snažte se být pozitivní a podporující, i když vaše dítě nejí mnoho ovoce a zeleniny.

8. Povzbuzujte své dítě, aby pilo hodně vody.

Povzbuzujte své dítě, aby pilo hodně vody. Je to důležité pro celkové zdraví a pomůže to vašemu dítěti zůstat hydratované. Voda je zdravá a nekalorická volba a je také skvělá pro uhašení žízně.

9. Dbejte na to, aby vaše dítě mělo dostatek spánku.

Dbejte na to, aby vaše dítě mělo dostatek spánku. Je to důležité pro celkové zdraví a pomůže to vašemu dítěti zůstat energické po celý den. Nedostatek spánku může způsobit, že děti budou mrzuté a podrážděné, a může také vést k problémům s váhou. Snažte se zajistit, aby vaše dítě spalo každou noc alespoň 8 hodin.

10. Přimějte své dítě k pohybu.

Povzbuzujte své dítě k aktivitě a hře venku. Je to důležité pro celkové zdraví a pomůže to vašemu dítěti zůstat plné energie po celý den. Nedostatek pohybu může způsobit, že děti budou pomalé a podrážděné, a může také vést k problémům s váhou. Snažte se zajistit, aby vaše dítě mělo každý den alespoň 30 minut fyzické aktivity.

11. Vyhněte se tomu, abyste dítěti dávali nezdravé jídlo nebo sladké nápoje.

Pomůžete tak svému dítěti zůstat zdravý a vyhnout se problémům s váhou v budoucnu. Nezdravé potraviny a sladké nápoje jsou nezdravé a mohou způsobit, že děti budou pomalé a podrážděné.

12. Sami modelujte zdravé stravovací návyky.

Pokud chcete, aby se vaše dítě dobře stravovalo, musíte mu jít dobrým příkladem. Sami se snažte vybírat si zdravé potraviny a vyhýbejte se konzumaci nezdravých potravin nebo sladkých nápojů. Pomůžete tak svému dítěti naučit se zdravým stravovacím návykům a tomu, jak se zdravě rozhodovat.

13. Pokud se vám nedaří přimět dítě ke správnému stravování, vyhledejte pomoc odborníka na výživu nebo pediatra.

Pokud se snažíte, aby vaše dítě dobře jedlo, můžete vyhledat pomoc odborníka na výživu nebo pediatra. Ti vám mohou poskytnout rady a návody, jak přimět dítě jíst zdravé potraviny. Mohou vám také doporučit doplňky stravy nebo vitamíny, které vaše dítě potřebuje.

Doufáme, že tyto tipy pomohou vám i vašemu dítěti vytvořit si zdravý vztah k jídlu! Pokud se stále potýkáte s problémy, vyhledejte prosím pomoc odborníka. Odborníci na výživu a pediatři vám mohou poskytnout další podporu a poradenství. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *