Vzdělávací hry podle metody Montessori umožňují rychlý a bezproblémový rozvoj dítěte. To je možné, protože si svou „práci“ takříkajíc zařizuje sám. Proč pracovat? Protože všechny tyto na první pohled nenápadné hry jsou pro něj prací, pomocí které se učí, rozvíjí, hraje a stimuluje.

Kromě toho tato metoda poskytuje dítěti přímo ideální příležitost k radostnému a příjemnému učení – bez nutnosti spoléhat se na metody a odměny. Existuje mnoho her v duchu Montessori – kromě toho si každý (včetně rodičů) může vymyslet další „variace“ na jejich téma. Díky nim se děti budou kreativně rozvíjet a nebudou se nudit.

dite si hraje s drevenymi hrackami

Příklady vzdělávacích her v duchu Montessori

Tato hra děti nikdy nenudí. A to je největší výhoda této metody. Je třeba mít na paměti, že každou činnost/aktivitu může a mělo by ji dané dítě opakovat tak dlouho, jak uzná za vhodné. Vrátíme-li se k podstatě – při této hře dítě vysype zrníčka (např. kukuřici, hrášek) – vy rozhodnete, na čem bude „pracovat“. V této variantě dítě pomocí lžíce sype zrnka do jiné (menší, větší, užší, širší) nádoby. Tímto velmi jednoduchým způsobem bude trénovat své motorické schopnosti, soustředění a postřeh. Když batole tato varianta hry omrzí, můžete mu nabídnout uspořádání různých předmětů – stejného zrna na jiném povrchu. 

Děti se zabaví i při trochu jiné hře – jde o natahování gumiček například na ruličku toaletního papíru nebo na různě velké láhve. Tahání za gumičku vyžaduje přesné pohyby a manuální zručnost. Pokud k této hře použijete papírovou ruličku, můžete batole také povzbudit, aby se na nás dívalo skrz ni – jedním okem a druhým okem. Během této hry můžete také začít dítě učit například rozlišovat barvy. Kromě toho (tento barevný rohlík) může být později použit pro jiné hry (např. piráti na lodi). 

dite si hraje s drevenymi valecky
  • Uspořádání řady příborů podle šablony, kterou si sami vytvoříte.

Tímto velmi jednoduchým a přístupným způsobem si dítě procvičuje vizuální syntézu a analýzu a učí se pozorovat. Tím to samozřejmě nekončí, protože samostatně a správně splněný úkol mu přináší velké uspokojení a sebevědomí.

  • Vytváření lodí nebo různých jiných recyklovaných vozidel vlastníma rukama

Tato hra má dvě výhody – je velmi oblíbená u dětí a je také velmi levná – nemusíte přece kupovat nic nového. Tentokrát využijete to, co již existuje. Co tedy bude užitečné? Neexistují žádná omezení, rozhodujete vy (rodiče a děti). Určitě se vám budou hodit tyto věci: lepicí páska, krabice, plastové lahve, samolepky, fixy atd. Během této hry můžete kromě tréninku manuální zručnosti pracovat také na učení písmen nebo procvičovat čtení. Připravte si předem samolepky s písmeny a pak je nalepte na předměty (musíte nahlas říct, co lepíte a co to znamená). S písmeny si můžete hrát také v říkankách nebo například v hádankách, ale to je vhodné spíše pro trochu starší děti.

 

dite si hraje s drevenymi kostkami

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *