Pokud se návštěvy specializovaných fyzioterapeutických center doplní pravidelným cvičením doma s vhodným vybavením, přinesou zajímavé výsledky. Obvykle i výrazně lepší, než jakých by bylo možné dosáhnout jen při samotné spolupráci s fyzioterapeutem. Nebojte se proto kombinovat obojí, protože můžete mít už brzy radost z dílčího pokroku. Bolest bederní páteře je mimořádně nepříjemná, ale rozhodně vás nemusí trápit dlouhodobě. Když projevíte dostatek odhodlání a píle, jste na dobré cestě uspět.

Cviky na páteř doma – kdy vám prospějí?

Domácí fyzioterapie je v posledních letech hodně diskutovaným tématem. A zůstává pravdou, že v mnoha případech může významně pomoci ke zlepšení problémům s páteří. Pro řadu pacientů je pak zcela nezbytným doprovodem jejich snažení, ještě v kombinaci s cílevědomostí a trpělivostí. Je obecně doporučovaná pro osoby s vrozeným postižením, stejně jako pro ty, kteří se s těmito obtížemi začali setkávat teprve nedávno. Jako jsou například lidé, kteří se právě zotavují z úrazu páteře při práci nebo sportu. Cviky na bederní páteř jim rozhodně prospějí, výsledky ale očekávejte v dlouhodobém horizontu. Pokud jde o problémy s páteří, žádný z nich se rozhodně neodstraní „přes noc“.

Je také nutné zmínit, že bolest zdravé páteře nejčastěji vzniká následkem jejího přetížení (statického nebo dynamického). Kromě jiného ale může být bolest páteře také důsledkem degenerativních stavů, různých komplikací a úrazů – to platí jak pro děti, tak pro dospělé. U seniorů je častá tzv. spondylartróza, tedy jinak řečeno, artróza projevující se na kloubech páteře.

 

Úloha fyzioterapie při léčbě páteře

Fyzioterapie může být velmi důležitým prvkem léčby degenerace páteře. Je však nutné mít na paměti, že ji lze využít jedině tehdy, když pacienta netrápí bolesti. Zapovězená je i v případě zánětu páteřních kloubů. Pravidelné a vhodně zvolené cvičení má obecně pozitivní vliv na všechny faktory související s degenerativními procesy páteře:

home_physiotherapy_for_children (fyzioterapie pro děti)

Cvičení na bederní páteř

Bolesti páteře (např. bederní páteře) jsou bezesporu velmi nepříjemnou záležitostí. Dochází k nim například v důsledku dlouhodobého sezení nebo stání, velmi často jsou nevítaným doplňkem kancelářských profesí. Příčinou může být také postupně se zhoršující zakřivení páteře, jemuž pacient nevěnuje delší dobu pozornost. V takovém případě jsou nejlepší cviky, které uvolňují a zpevňují dolní část zad. Prospět mohou také cviky, které posilují zádové svalstvo.

Každý cvik je vhodné asi šestkrát až osmkrát zopakovat, a to pravidelně. Výsledky se dostaví hlavně tehdy, když se cvičení nebude vynechávat, důležitý je svědomitý přístup. Nezapomeňte, děláte to pro své zdraví! Cviky na bederní páteř jsou doporučované jako každodenní doplněk léčby.

Kočičí hřbet

  • Kočičí hřbet – kleknete si na podložku, podobně, jako když se chystáte udělat tzv. dámský klik. Paže by měly být v loktech rovné. Je důležité, aby byly umístěny rovnoběžně se stehny. Dlaně rukou naproti tomu musí směřovat prsty k sobě. Střídavě ohýbejte páteř směrem nahoru (současně zastrčte hlavu mezi ramena) a dolů (hlava by měla být zvednutá nahoru). Děti bude tento cvik určitě bavit, když jim připomeneme kočku a její typické pohyby. Můžeme jim i vysvětlit, že kočka je skutečným atletem ve světě zvířat. Bude tedy dobré vzít si z ní příklad!
  • Lehněte si na břicho – čelo by mělo spočívat na rukou položených na podlaze. Poté zvedněte narovnanou pravou nohu a vydržte v této poloze přibližně po dobu 5 sekund. Poté toto cvičení zopakujte i na levé straně.
  • Tah na bedra – měli byste si lehnout na záda, pokrčit nohy v kolenou – tak, aby celá chodidla spočívala na zemi. Paže by měly být položeny podél těla (dlaně směřují ke směru těla) na gymnastické žíněnce. Poté zatněte hýžďové svalstvo a tentokrát při výdechu pomalu zvedejte boky. Na samém konci se je snažte mírně vytlačit nahoru, zcela pozvolna a nenásilně, nedělejte žádné prudké pohyby. Poté napočítejte do 4 a s výdechem spusťte boky dolů na podložku.
  • Vytažení nahoru na hrazdu (nebo na gymnastický žebřík) – kromě posilování mnoha různých svalových partií vašeho těla procvičuje a zpevňuje také zádové svalstvo. Tedy tu část, na níž se mnohdy při cvičení zapomíná.
Žebříky_gymnastic_metal_Jungle_for_children
-33%
Original price was: 12.490 Kč.Current price is: 8.380 Kč.

Dětské žebřiny rozpěrné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-30%
Original price was: 12.190 Kč.Current price is: 8.480 Kč.

Dětské žebřiny přístěnné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-32%
Original price was: 16.890 Kč.Current price is: 11.490 Kč.

Žebřiny se šplhací síti, přístěnné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-38%
Original price was: 24.890 Kč.Current price is: 15.430 Kč.

Zahradní prolézačka kovová, s přestavitelnou hrazdou, ručkovacím žebříkem, kruhy, visutou hrazdou, lanem a houpačkou

-15%
Není skladem
Original price was: 1.190 Kč.Current price is: 1.012 Kč.

Lanový žebřík pro děti. Délka provazu 230 cm. Dřevěné příčky , šířka 28,5 cm.

-0%
Original price was: 19.900 Kč.Current price is: 19.899 Kč.

Rozpěrná prolézačka s ručkovacím žebříkem, šplhací síti, hrazdou, kruhy, lanem a basketbalovým košem

-5%
Original price was: 1.190 Kč.Current price is: 1.131 Kč.

Šplhací lano pro děti, délka lana 230 cm

-10%
Original price was: 590 Kč.Current price is: 531 Kč.

Gymnastycké kruhy, plastové. Délka provazu 150 cm.

-28%
Original price was: 13.790 Kč.Current price is: 9.930 Kč.

Oboustranné žebřiny, rozpěrné, s hrazdou, kruhy, lanovým žebříkem a lanem

-31%
Original price was: 17.190 Kč.Current price is: 11.860 Kč.

Prolézačka se šplhací síti, rozpěrná, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-15%
Original price was: 590 Kč.Current price is: 502 Kč.

Visutá hrazda, provazy a dřevěná příčka. Délka provazu 180 cm.

-38%
Original price was: 9.590 Kč.Current price is: 5.950 Kč.

Žebřiny s hrazdou, přístěnné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *