Nejen kolem rodinných domů vznikají stále nová pískoviště, jde o nenáročný způsob, jak zajistit dětem bezpečnou zábavu se sourozenci i kamarády. Můžete je mít snadno pod dohledem, vše je bezpečné a v souladu s hygienou. Nemusíte chodit na vzdálená hřiště, kde je (nejen) kvalita písku nejistá, a ne všichni rodiče drží bedlivý dozor nad svými ratolestmi. A hotovo může být už poměrně brzy, konstrukce není tak náročná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Musíte si ale ujasnit pár základních věcí, jako je výběr materiálu, velikost pískoviště nebo také jeho konkrétní umístění a tvar. A třeba také, zda je budete během sezony někam přenášet, případně je na zimu schováte pod střechu. Pojďme proto trochu blíže nahlédnout do světa plného báboviček…

piskoviste drevene

Materiál je důležitý, pískoviště můžete mít i na balkonu

První otázka je hned zásadní – bude lepší plastové pískoviště nebo naopak dřevěné pískoviště?
 

Plastové pískoviště

Obě varianty mají určitě něco do sebe, výrobek z plastu bude zákonitě levnější, mnohem snadněji ho přestěhujete. V případě, že bude venku opravdu hezky, dá se dokonce využít jako provizorní bazének. Plast nabízí i různorodé barevné provedení, můžete si vybrat z pestré palety tvarů. Velice snadno se pak udržuje, čištění je otázkou krátké chvíle. Pokud hledáte pískoviště někam, kde je méně prostoru, jako například na balkoně nebo malé terase, zřejmě ani nebude připadat v úvahu nějaká jiná verze.
 

Dřevěné pískoviště

A jak je na tom dřevo? Milovníci přírodních materiálů mají jasno, i když na trhu převažuje spíš plast. Prostornou zahradu by bylo škoda nevyužít, pískoviště pro děti pak sice bude mít vyšší pořizovací cenu, ale ta s sebou přinese i několik zajímavých výhod. Dřevo je, pravda, třeba ošetřovat a větší pískoviště znamená také víc kilogramů při přenášení. Což však jistě lehce přejdete, když si vyjmenujeme všechna plus…
 
  • Estetika. Tato varianta vypadá lépe, vedle dalších prvků zahrady se bude jistě dobře vyjímat.
  • Libo lavičku? Místo k posezení pro rodiče i děti bývá často součástí jednotlivých modelů.
  • Slunce nevadí. Aneb plast se dokáže pod slunečními paprsky hodně rozpálit, dřevo je jiné.
  • Velká nabídka velikostí. Včetně těch největších, najednou si může hrát i parta kamarádů.
 
Výhodou také je, že dřevěné dětské pískoviště nejen, že bytelně na první pohled působí, ale také odolá zubu času mnohem lépe, samozřejmě při správné péči, která si vyžádá o něco více času než plast. A také je nadčasové, až děti vyrostou, dá se využít jako zahrádka, postačí jen vyměnit písek za kvalitní zeminu. Na balkonech nemá smysl, ale zahradu opravdu ozdobí, ať už se stříškou proti slunci a dešti nebo bez ní.

Kryt usnadní údržbu a zamezí různým formám znečištění 

Pískoviště s krytem bude v každém případě lepší volba – zamezí dešti, aby napáchal škody a do písku se nedostane ani podzimní listí nebo různé další nečistoty. Odpadá také možnost kočičích nebo psích návštěv, zvířata nebudou prostor, kde si hrají děti, moci využívat jako provizorní toaletu. Kryt sice stojí nějaké peníze navíc, ale budete mít jistotu, že pískoviště slouží svému účelu a v nočních hodinách nehostí nezvané návštěvy. Ať už půjde o jednoduchý poklop nebo stříšku, která zamezí v přístupu i prudkému slunci.
 
V případě potřeby lze využít i plachtu na pískoviště, což je základní ochranný prvek, bez něhož ani nemá smysl nějaké pískoviště na zahradě mít – i kdybyste neměli kryt či jiné zastřešení.
Nezapomínejte ani na spodní část, protože dno je také velmi důležité. Písek na pískoviště musí mít ještě podložku – ta zabrání, aby prorůstala tráva a po dešti pomůže odvodu vody dál do půdy. Materiál by tedy měl být propustný, ideálním řešením je geotextilie. Výdaj v řádu jedné až dvou stokorun navíc pak pomůže udržet pískoviště i navzdory nepřízni počasí a zamezí rozšiřování bakterií. Pozor, igelit rozhodně ne, jinak se neubráníte prorůstání plísní!
 

Kvalita písku musí být na vysoké úrovni

Písek do pískoviště musí být ve špičkové kvalitě, budou si s ním hrát děti, nelze tedy používat žádnou druhou jakost. Zdravotní nezávadnost je důležitá a mimochodem, vezměte písku raději o trochu víc. Specializovaná prodejna nabídne písek v pytlích, stačí vždy jen odsypat potřebné množství. Počítejte s tím, že za pár týdnů bude písku trochu méně a pravidelná výměna je nutná i z hygienických důvodů. Z jemného (max. 4 mm / zrno) a kvalitního písku se přece také lépe dělají různé bábovičky, namáhavá práce s plastovým bagrem je příjemnější. Vybrat si můžete mezi klasikou, ale také bílým pískem do pískoviště – což je už speciální kategorie. Do větších dřevěných pískovišť počítejte třeba i se 200 až 300 kilogramy písku, plastová varianta na balkon pochopitelně žádá podstatně menší porci.
 

Rozměry a tvary

Průměrné pískoviště může mít čtvercový půdorys a délku stran zhruba 150 cm. Samozřejmě, že na balkon se vejde i menší – a některé zahrady nabídnou více prostoru. Výběr tvarů je ale mnohem rozsáhlejší, trh se neomezuje jen na čtverec, kruh a obdélník. Pískoviště mohou připomínat třeba mušli nebo želvu, ale klidně i další zvíře. Důležité je promyslet si i výšku boku – čím vyšší bok, tím větší porce písku, děti jej také nebudou při hraní tolik vyhazovat ven. Tento rozměr je běžně v řádu 18 až 27 centimetrů, ale setkáte se pravděpodobně i s mírně odlišnými čísly.

Montáže se nebojte, stačí jen pár minut

Plastové pískoviště už z podstaty věci nežádá nějakou složitou montáž, většinou se dá snadno kamkoliv přenášet, je určené spíš pro jedno až dvě děti a údržba je poměrně snadná. Pokud jde ale o čas, který musíte nutně věnovat dětskému dřevěnému pískovišti, není se rozhodně čeho obávat. Stačí vlastně jen utáhnout několik vrutů, dodané pískoviště bude předpřipravené k montáži, tak si jen připravte šroubovák a případně i pomocníka. V každém případě by mělo být hotovo během několika málo minut, rozhodně nemusíte trávit nad konstrukcí celé odpoledne a číst nějaké složité návody.
 
Je jistě pravdou, že i pískoviště pro děti může být nanejvýš elegantní a dělat na vaší zahradě skutečnou parádu. Barevný nátěr umožní sladit detaily s dalšími prvky – altánem, pergolou, zahradním posezením, plotem a podobně. Z perfektně začištěného dřeva se neuvolňují třísky a můžete se tak spolehnout na naprostou bezpečnost provozu po celý rok. Snad jen čas od času bude zapotřebí obnovit nátěr, což ale zvládne každý
-30%
Original price was: 12.190 Kč.Current price is: 8.480 Kč.

Dětské žebřiny přístěnné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-33%
Original price was: 12.490 Kč.Current price is: 8.380 Kč.

Dětské žebřiny rozpěrné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-20%
Original price was: 16.890 Kč.Current price is: 13.512 Kč.

Žebřiny se šplhací síti, přístěnné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-20%
Original price was: 24.890 Kč.Current price is: 19.912 Kč.

Zahradní prolézačka kovová, s přestavitelnou hrazdou, ručkovacím žebříkem, kruhy, visutou hrazdou, lanem a houpačkou

-15%
Original price was: 1.190 Kč.Current price is: 1.012 Kč.

Lanový žebřík pro děti. Délka provazu 230 cm. Dřevěné příčky , šířka 28,5 cm.

-7%
Original price was: 19.900 Kč.Current price is: 18.507 Kč.

Rozpěrná prolézačka s ručkovacím žebříkem, šplhací síti, hrazdou, kruhy, lanem a basketbalovým košem

-5%
Original price was: 1.190 Kč.Current price is: 1.131 Kč.

Šplhací lano pro děti, délka lana 230 cm

-10%
Original price was: 590 Kč.Current price is: 531 Kč.

Gymnastycké kruhy, plastové. Délka provazu 150 cm.

-20%
Original price was: 17.190 Kč.Current price is: 13.752 Kč.

Prolézačka se šplhací síti, rozpěrná, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-15%
Original price was: 590 Kč.Current price is: 502 Kč.

Visutá hrazda, provazy a dřevěná příčka. Délka provazu 180 cm.

-15%
Original price was: 13.790 Kč.Current price is: 11.722 Kč.

Oboustranné žebřiny, rozpěrné, s hrazdou, kruhy, lanovým žebříkem a lanem

-15%
Original price was: 9.590 Kč.Current price is: 8.152 Kč.

Žebřiny s hrazdou, přístěnné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *