Klasická pomůcka, která je tu s námi už desítky let. Bez žíněnky si nedovede nikdo představit tělocvičnu základních škol nebo gymnázií a je třeba uznat, že jde o víceúčelový nástroj vhodný i pro domácí cvičení. Mimochodem, neslouží jen pro aerobic, jógu nebo gymnastiku, uplatnění totiž najdou i při bojových sportech, jejichž domov je většinou ve východní Asii. Nabízí se tedy opravdová akce, ale také chvilka plná meditace a rozjímání v naprostém klidu od vnějšího světa. Jak bychom měli tento doplněk vlastně vybírat a na co se rozhodně zaměřit? Cílem je bezpečnost, ale také maximální pohodlí!

žíněnky na cvičení

Záleží nejen na sportu, jemuž se chcete věnovat

Samozřejmě platí, že žíněnky jsou velmi různorodý sortiment a cvičit na nich mohou jak děti, tak i dospělí. Trénink kotoulů, ale také doskoková žíněnka pro trochu náročnější cviky, trh je dnes skutečně pestrý.
 
Při výběru bychom se měli zaměřit nejen na sport, jemuž se budeme později věnovat, ale také na tloušťku, povrchovou úpravu a materiál. Nabízí se totiž nejen klasika v podobě syntetické kůže (PU), ale také PVC a Plawil, což je velmi odolná pytlovina.
 
A jaký materiál tvoří výplň jednotlivých žíněnek? Prakticky bez ohledu na jejich zevnějšek je uvnitř obvykle vyztužená pěna, která nabídne dlouholetou životnost.
 

Dopadová žíněnka 

Dopadová žíněnka (jíž se také někdy říká duchna) je ideální varianta pro ty, kteří chtějí natrénovat akrobatické prvky a pokročilou gymnastiku. Nemusí to být zrovna pod pěti kruhy, třeba i jen pro radost a dobrou kondici, v každém případě jde o zajímavý koníček, který procvičí řadu svalů a je pro zdraví opravdu prospěšný. Při dopadu je třeba dbát na kloubní soustavu a prevenci úrazů, o což se postará například protiskluzová spodní strana.
 
Naproti tomu žíněnka, na které se budete věnovat spíše józe, by měla nabídnout pohodlí a teplo, respektive kvalitní izolaci od studené podlahy v hale nebo tělocvičně.
 

Žíněnky pod žebřiny jsou spíše pojistkou

Aby děti zbytečně neupadly a nezranily se. Přesně k tomu slouží žíněnky pod žebřiny. Jistě, tloušťka nemusí být stejná jako u gymnastiky nebo dopadových žíněnek, kde se dá mluvit řádově i o desítkách centimetrů – je třeba dodat, že skok z větší výšky vyžaduje také komfortní dopad, při kterém se neporaní chodidlo, kotník ani další části kloubní soustavy nebo svalů. U žebřin pro děti postačí 3 až 10 centimetrů, protože pokud na nich budete cvičit vy nebo děti, rozhodně nespadnete zvysoka (pokud k tomu už dojde, ale jistota je jistota, jak by řekl moudrý Sinuhet). Dětská žíněnka může být i relativně malá, důležitější je opravdu kvalitní materiál.
 

A co žíněnky na parkour?

Ty milují především náctiletí, kteří si s ní užívají dobrodružství třeba i v městských parcích a neomezují se tedy pouze na uzavřené prostory tělocvičen. Skvělé pružení a univerzální využití, milovníci akrobacie pod širým nebem určitě zaplesají. Tento typ žíněnek může být i nafukovací (a tím pádem výborně skladovatelná při cestování nejen na dovolených) a umožní dětem i dospělým předvádět elegantní salta nebo zkrátka jen skákat vysoko do vzduchu.
 
Hodně místa uspoří i skládací žíněnky, které jsou vhodné například do fitness centra. Kromě toho je snadná i jejich pravidelná údržba, takže je vhodným doplňkem pro občasné cvičení. Měkčí pěna, snadná manipulace a obvykle také praktické úchyty pro snadnější přenášení z místa na místo.
 
podložky na cvičení

 

Podložka na jógu

Mimochodem, podložka na jógu nabídne pestrou paletu materiálů, stačí se jen trochu rozhlédnout. Semiš, EVA, PVC, TPE a přírodní kaučuk, stejně jako bavlna, juta nebo korek. Elegantní, lehká a protiskluzová, příjemná na dotyk a ideální i pro rehabilitace a fitness, ale například také pilates. Nikde totiž není psáno, že musí sloužit jen pro jeden typ cvičení, že? Nakonec by to byla velká škoda, nevyužít ji komplexně! Pojďme si tedy rady a tipy pro výběr vhodné žíněnky shrnout ještě jednou…
 

Shrnutí tipů na výběr

  • Síla žíněnky. Ta pod žebřiny může mít i 3 centimetry, gymnastická pak až 10 cm. Dopadová žíněnka by měla mít přinejmenším dvacet centimetrů tloušťky, padá se totiž z větší výšky.
  • Povrchová úprava může být buď zcela hladká nebo protiskluzová – z jedné strany či obou stran. Protiskluzová úprava je nutností při gymnastice, při níž se uplatní i paměťová pěna.
  • Záleží také na sportu – chcete dělat gymnastiku, uklidnit se při józe, dodat si trochu odvahy při parkouru nebo mít jen jištění při pohybu na žebřinách. Existuje řada speciálních modelů.
Vybrali jste si? Žíněnka může mít řadu variant a tvarů, na trhu je také pestrá paleta barev. Odstín nicméně není rozhodující, mnohem důležitější je třeba právě protiskluzová úprava, použitý materiál a také bezpečnost provozu – nešťastné uklouznutí při gymnastice znamená nejen pro profesionály třeba také pár týdnů strávených v nemocnici.
 
Žíněnky se budou hodit k dětským žebřinám pro bezpedný dopad děti.
-30%
Original price was: 12.190 Kč.Current price is: 8.480 Kč.

Dětské žebřiny přístěnné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-33%
Original price was: 12.490 Kč.Current price is: 8.380 Kč.

Dětské žebřiny rozpěrné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-20%
Original price was: 16.890 Kč.Current price is: 13.512 Kč.

Žebřiny se šplhací síti, přístěnné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-20%
Original price was: 24.890 Kč.Current price is: 19.912 Kč.

Zahradní prolézačka kovová, s přestavitelnou hrazdou, ručkovacím žebříkem, kruhy, visutou hrazdou, lanem a houpačkou

-15%
Original price was: 1.190 Kč.Current price is: 1.012 Kč.

Lanový žebřík pro děti. Délka provazu 230 cm. Dřevěné příčky , šířka 28,5 cm.

-7%
Original price was: 19.900 Kč.Current price is: 18.507 Kč.

Rozpěrná prolézačka s ručkovacím žebříkem, šplhací síti, hrazdou, kruhy, lanem a basketbalovým košem

-5%
Original price was: 1.190 Kč.Current price is: 1.131 Kč.

Šplhací lano pro děti, délka lana 230 cm

-10%
Original price was: 590 Kč.Current price is: 531 Kč.

Gymnastycké kruhy, plastové. Délka provazu 150 cm.

-20%
Original price was: 17.190 Kč.Current price is: 13.752 Kč.

Prolézačka se šplhací síti, rozpěrná, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-15%
Original price was: 590 Kč.Current price is: 502 Kč.

Visutá hrazda, provazy a dřevěná příčka. Délka provazu 180 cm.

-15%
Original price was: 13.790 Kč.Current price is: 11.722 Kč.

Oboustranné žebřiny, rozpěrné, s hrazdou, kruhy, lanovým žebříkem a lanem

-15%
Original price was: 9.590 Kč.Current price is: 8.152 Kč.

Žebřiny s hrazdou, přístěnné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *