Jak posílit svaly dolních končetin? Jak na prevenci vzniku plochonoží? Jak aktivovat podélnou a příčnou klenbu chodidla?
Po narození dítěte ve věku 2-3 let se kosti, svaly a vazy stávají odolnějšími. Od tohoto věku až do 5-6 let pokračuje proces tvarování správné formy nohy. Proto lze až kolem šestého roku zjistit, zda má dítě ploché nohy.

Klenba nohy se formuje zcela a konečně u chlapců a dívek obvykle ve věku 12 let. Do tohoto věku uznávají lékaři tvar klenby za napravitelný.
Příčiny vzniku ploché nohy:
- nevhodná velikost botiček v batolecím věku
- malé či příliš těsné ponožky (prstíky by měly mít vždy dostatek prostoru a nesmí být stlačovány)
- nedostatek pohybu v batolecím a předškolním období
- jako důsledek předčasného stavění a chůze dítěte, používání chodítek a hopsátek
- nadměrná hmotnost dítěte
Tvorba klenby nohy
Mají cviky na žebřinách prospěšný vliv na tvorbu klenby?
Příčky žebřin Suprafort jsou pogumované, mají masážní a neklouzavý povrch. Na rozdíl od kovových příček jsou tyto příčky komfortnější, bezpečnější a mají lepší lečebné účinky. Jsou měkčí a pohodlnější pro úchop, nekloužou a nejsou studené. Masážní povrch zajišťuje dobré prokrvení dětských dlaní i chodidel.
Fyzioterapie, ranní rozcvička, masáž nohou, chůze naboso, cvičení na žebřinách a pozitivní výsledky se dostaví.

Listopad 2018

Prosinec 2018

Únor 2019

Prosinec 2019
Ploché nohy u dětí rozhodně nejsou nějakým kosmetickým problémem
V pravém smyslu slova jde o onemocnění, které se musí řešit už v co nejútlejším věku. Neplatí sice, že jinak dítě nebude moci chodit – ale je jasné, že co se v dětství naučíme, poznamená nás nějakým způsobem prakticky na celý život. Včasnou diagnózou a léčbou se předchází různým zdravotním neduhům spojených s kosterní soustavou (a nejen s ní). Co třeba říká o problematice plochých nohou fyzioterapeut Tomáš Rychnovský, odborník s takřka dvacetiletou zkušeností v oboru?

Nové boty nejsou podmínkou, chůze naboso prospívá
Nejlepší cviky na ploché nohy pro děti?
Mlýnek nebo malíř aneb cvičení proti plochým nohám
Sedíte na zemi, nohy natažené – špička jedné nohy je napnutá a pohybuje se po přední ploše nohy směrem ke kolenu. Nárt je vyklenutý. Po chvilce si nohy vyměníme. Přesně to je podstatnou cviku nazývaného také „malíř“. Oproti tomu „mlýnek“ je ještě jednodušší, vsedě s nataženýma nohama kroužíte v kotnících – tu doleva, tu doprava, klidně i delší dobu. Naučte tohle cvičení i děti, je nenáročné a nic nestojí. Bohužel je pravda, že existuje nejen plochá noha vrozená, ale též získaná a ta bohužel může přijít v každém věku, stačí mít nějakým způsobem v nepořádku svaly nebo vazivovou tkáň. Bolesti kotníku, křečové žíly, revmatoidní artritida a další problémy, které se s plochou nohou pojí, za to určitě nestojí…