Plochá noha – jedno z nejčastějších onemocnění svalového a kosterního systému dětí. Jedná se o deformaci nohy, při níž je klenba zploštělá a plocha chodidla se dotýká podlahy skoro celým svým povrchem. Mnoho rodičů vnímá tuto chorobu pouze jako kosmetickou vadu, tato nemoc však vyžaduje větší pozornost a včasnou léčbu dětí.  Plochá noha může být příčinou pozdějšího onemocnění holení, kolenou, páteře a dokonce i vnitřních orgánů.
 
 
ploché nohy u dětí
 
Přinášíme Vám 12 efektivních cviků na správné tvarování klenby u dětí.

Po narození dítěte ve věku 2-3 let se kosti, svaly a vazy stávají odolnějšími. Od tohoto věku až do 5-6 let pokračuje proces tvarování správné formy nohy. Proto lze až kolem šestého roku zjistit, zda má dítě ploché nohy.

 
dětské nožky v rukou
Diagnozovat ploché nohy u dítěte můžeme sice od 5-6 let, ale prevence by měla být prováděna už od narození dítěte.
 
Faktem je, že u malých dětí je klenba nohy téměř neviditelná. Ta se formuje s věkem.
 
Nevytváří se sama o sobě, ale za předpokladu, že dítě má dostatečnou fyzickou námahu, má možnost běhat, může chodit bos po nerovném povrchu a rodiče dbají na kvalitní boty správné velikosti.

Klenba nohy se formuje zcela a konečně u chlapců a dívek obvykle ve věku 12 let. Do tohoto věku uznávají lékaři tvar klenby za napravitelný.

Příčiny vzniku ploché nohy: 

  • nevhodná velikost botiček v batolecím věku
  • malé či příliš těsné ponožky (prstíky by měly mít vždy dostatek prostoru a nesmí být stlačovány)
  • nedostatek pohybu v batolecím a předškolním období
  • jako důsledek předčasného stavění a chůze dítěte, používání chodítek a hopsátek
  • nadměrná hmotnost dítěte

Tvorba klenby nohy 

Tvorba klenby nohy vyžaduje neustálé cvičení, pro tento účel jsou vhodné již od malého věku procházky na boso. Je žádoucí, aby dítě alespoň občas chodilo po písku, trávě, kamínkách a jiných nerovnostech. Dítě může být v ponožkách, ale v žádném případě v obuvi. Taková jednoduchá opatření zabraňují tomu, aby se u dítěte rozvíjely ploché nohy. 
 

Mají cviky na žebřinách prospěšný vliv na tvorbu klenby?

Příčky žebřin Suprafort jsou pogumované, mají masážní a neklouzavý povrch. Na rozdíl od kovových příček jsou tyto příčky komfortnější, bezpečnější a mají lepší lečebné účinky. Jsou měkčí a pohodlnější pro úchop, nekloužou a nejsou studené. Masážní povrch zajišťuje dobré prokrvení dětských dlaní i chodidel.

Fyzioterapie, ranní rozcvička, masáž nohou, chůze naboso, cvičení na žebřinách a pozitivní výsledky se dostaví.

 
plochá noha

Listopad 2018

plochá klenba nohy

Prosinec 2018

 
plochá podélná klenba nohy

Únor 2019

 
plochá noha u dětí zlepšení

Prosinec 2019

 
Když je dítě dostatečně obratné, drží dobře rovnováhu a umí lézt, je vhodné rozšířit okruh cviků o složitější prvky. Právě k tomuto účelu skvěle poslouží prolézačky SUPRAFORT.
 
Žebřiny SUPRAFORT jsou vždy po ruce, ať venku prší, sněží nebo jsou rodiče zaneprázdnění. Děti milují lezení, šplhání, houpání a nejraději sportují nebo cvičí hrou. To všechno mohou dělat přímo ve svém pokoji. Žebřiny SUPRAFORT nabízí spoustu možností si zacvičit i zahrát se zábavou. Pravidelné cvičeni je nejlepší způsob jak předcházet vzniku plochých nohou.
 

Ploché nohy u dětí rozhodně nejsou nějakým kosmetickým problémem

V pravém smyslu slova jde o onemocnění, které se musí řešit už v co nejútlejším věku. Neplatí sice, že jinak dítě nebude moci chodit – ale je jasné, že co se v dětství naučíme, poznamená nás nějakým způsobem prakticky na celý život. Včasnou diagnózou a léčbou se předchází různým zdravotním neduhům spojených s kosterní soustavou (a nejen s ní). Co třeba říká o problematice plochých nohou fyzioterapeut Tomáš Rychnovský, odborník s takřka dvacetiletou zkušeností v oboru?

tomas rychnovsky fyzioterapeut

Nové boty nejsou podmínkou, chůze naboso prospívá 

Navzdory obvyklé premise rodičů, že by snad měla být botička nová, tvrdí odborníci něco úplně jiného. Aby se předešlo výskytu fenoménu plochých nohou, není nutné, aby noha, která je jinak zcela v pořádku (klenba je jako z učebnice, tvar i pata jsou standardní) nosila bezpodmínečně novou obuv. Naopak, zachovalé boty bez viditelných vad prospějí dětské noze úplně stejně jako nové. Jen rodičům zůstane v peněžence přinejmenším pár stovek navíc. Občas není od věci nechat děti chodit i naboso, nakonec, děti v předminulém století také neměly vždycky k dispozici boty a problémy s páteří nebyly tak rozsáhlé jako dnes (ale na tom se samozřejmě podílelo více faktorů, jako třeba obecně vyšší fyzická aktivita).
 
cviky na ploché nohy u dětí

Nejlepší cviky na ploché nohy pro děti?

V každém případě nečekejte okamžitý pokrok, léčba trvá delší dobu, někdy i roky – a nemusí být bohužel nutně stoprocentně úspěšná. Chce to trpělivost! Velmi důležité je trénovat techniku nášlapu, kdy není vhodné příliš zapojovat prsty u nohou. Nízký podpatek, v určitých případech se hodí i speciální vložky nebo rovnou ortopedické boty, pokud je deformita poněkud vyšší.
 

Mlýnek nebo malíř aneb cvičení proti plochým nohám

Sedíte na zemi, nohy natažené – špička jedné nohy je napnutá a pohybuje se po přední ploše nohy směrem ke kolenu. Nárt je vyklenutý. Po chvilce si nohy vyměníme. Přesně to je podstatnou cviku nazývaného také „malíř“. Oproti tomu „mlýnek“ je ještě jednodušší, vsedě s nataženýma nohama kroužíte v kotnících – tu doleva, tu doprava, klidně i delší dobu. Naučte tohle cvičení i děti, je nenáročné a nic nestojí. Bohužel je pravda, že existuje nejen plochá noha vrozená, ale též získaná a ta bohužel může přijít v každém věku, stačí mít nějakým způsobem v nepořádku svaly nebo vazivovou tkáň. Bolesti kotníku, křečové žíly, revmatoidní artritida a další problémy, které se s plochou nohou pojí, za to určitě nestojí…

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *