Každý, kdo někdy začínal se cvičením ví, jak jsou začátky někdy obtížné. Člověk, který běžně vykonává kancelářské povolání a během dne nemá příliš pohybu, by se měl na podobné volnočasové aktivity zaměřit o to více, v zájmu svého vlastního zdraví. Na úvod před každým cvičením, ať už budete běhat v parku, zajdete do fitness centra nebo si během deštivého dne užijete protahování se na žebřinách, je třeba se trochu rozhýbat.

Správně provedený strečink minimalizuje riziko zranění a zefektivní další cvičení, svaly budou rozehřáté a připravené na náročnější pohyb. Tělo totiž není počítač nebo mobil, nestačí jen stisknout tlačítko a okamžitě začít nějakou činnost, zvláště pak náročnějšího charakteru.

strečink protažení žena cvičí

Protahování nepatří k oblíbeným, ale je vlastně naprostou nutností…

Protahování se neboli strečink jsou nutností u profesionálních sportovců a zapomínat na něj nesmí žádný zodpovědný člověk, který se rozhodl pro zdravý pohyb. Svaly, které přejdou z relativního chladu do vysoké zátěže bez správného strečinku, jsou mnohem náchylnější ke zranění a kalorie také nebudou spalovat zrovna efektivně. Kromě jiného má i řadu dalších výhod.
 
Které konkrétně to jsou?
  • Lepší kloubní pohyblivost a ohebnost, pomáhá předejít takzvané svalové nerovnováze.
  • Odolnost vůči únavě, stejně jako nižší svalové napětí a také lepší uvolnění celého těla.
  • Správné držení těla a dýchání. Nejen díky rannímu protahování se právě tohle brzy naučíte!
Nutností je zapojit co nejvíce svalů, cviky na protažení mají nicméně různou obtížnost i efektivitu. Zvolíte si sami, jestli začnete od hlavy a poslední na řadu přijdou svaly stehen a lýtek nebo půjdete naopak směrem nahoru. Dobrou volbou může být třeba rozcvička na žebřinách, které umožní během pár minut prostřídat velmi pestrou paletu cviků. Žebřiny Suprafort nevyžadují žádnou složitou údržbu, mohou je využívat děti i dospělí a zacvičíte si i během deštivého odpoledne. A jistě nejde jen o protažení břišních svalů, ale ještě mnohem víc.


Začněte den aktivně, tělo si to zapamatuje


Pro začátek stačí třeba jen několik minut, ranní protažení je vlastně rituálem, podobně jako snídaně nebo chvilka u šálku kávy. Jde o pomalou záležitost, při které musíte cítit jen lehký tah, pokud máte pocit bolesti, děláte bohužel něco špatně. Nezapomeňte na správný nádech a výdech, protože svaly relaxují právě během výdechu a s nádechem je naopak vhodné být v pozici, kdy nějakou část těla protahujete. Lehce se můžete protáhnout i po delším čase stráveném u počítače i po hodinách za volantem. Jde ale o hodně individuální věc, vždy záleží, jak se cítíte – dnes možná cvičit nemusíte, zvláště pokud jste už unavení z práce, odložte pak vše na zítra, protahování svalů jistě počká…

Nezapomínejte, že existují cviky na protažení celého těla – kombinujte je také podle toho, jaké partie hodláte v příští hodině procvičit. Například k protažení lýtek bude teoreticky stačit obruba chodníku nebo schod, postavíte se na ni oběma nohama, levou a pravou patou střídavě šlapete dolů a setrváte v poloze asi 10 až 15 vteřin. Pokud se chystáte na běžecký trénink, mělo by být vaším prvotním cílem protažení Achillovy šlachy. Jindy postačí i pár dřepů, lehčích výskoků, rozklusání, zkrátka forma zahřátí svalů bez zátěže. Po vhodně provedeném strečinku je tělo připraveno až na devadesát minut fyzické aktivity, pravidelně pak tyto cviky skoncují s bolestí zad nebo kyčlí, které trápí značnou část populace napříč věkovým spektrem. A proč nedat šanci třeba józe?
Vždyť i ta posílí ochablé svalstvo.
 

Vhodný i pro děti, nejen kvůli nenáročnosti

Pokud se ptáte, zda je tu něco i pro vaše nejmenší – určitě ano! Strečink pro děti by totiž jako téma vydal na několik kapitol, cílem je radost z pohybu, nenásilná a pokud je to jen trochu možné, pak i zábavná forma. Stejně tak je vhodným cvičením i pro seniory, kteří se ovšem musí vyvarovat prudších pohybů nebo cviků s hlavou dolů. Důležité je dýchat zhluboka a soustředěně, některé cviky lze po čase obměnit, zkrátka – jak sami uznáte za vhodné, žádný univerzální manuál pro každý věk neexistuje. Cviky na protahování jsou tak početnou rodinou, že volitelných kombinací jsou přinejmenším stovky.


Strečink před nebo po cvičení protáhne zkrácené svaly a díky němu také zesílí svalstvo, které je ochablé. Protože se pravidelným strečinkem svaly prodlužují, budou pružnější a pomohou i ke vhodnému držení těla, které je spouštěčem řady bolestí. Ruku na srdce, sedíte v práci vhodným způsobem, chodíte vzpřímeně nebo se naopak spíše unaveně hrbíte? Pokud hlasujete spíše pro druhou variantu, je nejvyšší čas začít se sebou něco dělat…

Na žebřinách to bude opravdová radost!


Domácí tělocvična nemusí zabrat celou velkou místnost, pokud chcete šetřit prostorem, jsou žebřiny ze dřeva jistě vhodným doplňkem. Vis na hrazdě, pomalé přitahování nohou, které rozhýbe břišní i stehenní svaly, přesně to je vhodné cvičení na úvod většího cyklu pro děti i dospělé. Žebřiny Suprafort umožní jednoduše provádět desítky různých cviků, v pohodlí domova a bez dalších dodatečných pomůcek.

Stačí jen chuť, dobrá nálada, odhodlání a případně i žíněnka, která působí jako zajištění. Cvičit můžete i při volných chvilkách na mateřské dovolené a dovést k podobným návykům také děti, které vám jednou nepochybně poděkují. Lepší prevence než podobné protahování těla proti civilizačním chorobám vlastně ani neexistuje.

Nezapomínejte po zahřátí ani na tzv. dynamický strečink, tedy pár hmitů, kroužení pánví nebo rameny, výpony, lehké zakopávání nebo záklony a otáčení. Cviky jsou dynamické, tedy jinak řečeno prováděné v pohybu. Obecně se dá říci, že před samotným cvičením je lepší zařadit tuto variantu a po cvičení naopak provádět tzv. statický strečink, při němž jsme v každé poloze nejméně půl minuty, bez zadržování dechu a přetěžování těla. Ten je nejbezpečnější a nejčastěji používanou metodou u těch, kteří s pohybem teprve začínají – přesně podle hesla – od malých pokroků k dosažení velkých cílů!

Pravidelně běháte? I tehdy se hodí strečink


Nejen před a po cvičení! Důležité je i protažení před během, které není žádnou ztrátou času. Když rozpohybujete klouby, rozproudíte krev a uděláte pár dřepů, bude se vám běhat snáz. Už třeba jen proto, že nenamáháte jen svaly na nohou, když běháte, tak se namáhají také krční nebo zádové svaly. I když zrovna máte nabitý program, vyplatí se věnovat alespoň pár minut protahování těla před cvičením, neboť i krátká rozcvička se počítá. Strečink je počeštělý výraz původně z anglického jazyka, jenž znamená jednoduše – napínání, natažení, roztažení – a přesně to se děje s našimi svaly při podobné námaze. Jsou pak odolnější, lépe nabírají na objemu a rozešlou příjemný pocit doslova do celého těla.
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *