Zábava, kterou milují snad všechny děti – ty v předškolním věku, ale také školou povinné. Houpání je naprosto přirozeným pohybem, jenž je jim důvěrně známý už z prvních kontaktů s rodiči. Není proto divu, že obliba houpaček a houpadel rozhodně narůstá, už jen proto, že podmínkou pro jejich instalaci dnes už není prostorná zahrada u rodinného domu. Nebylo by lepší dopřát dětem opravdu zdravý pohyb, ať alespoň na chvíli odloží smartphony a tablety? Nejde přeci jen o fyzickou kondici, ale také rozvoj ducha, k němuž přispěje i hodně nenáročný pohyb, určený už i těm úplně nejmenším…
 
dětská houpačka na zahradu

Houpačka do bytu nebo pod pergolu, záleží jen na vás

Dnes už určitě není žádným nezvykem houpačka do interiéru, na které si děti užijí spoustu zábavy, i když zrovna venku prší nebo jinak nepřeje počasí. Rozhodně také nemusí zůstat jen u houpačky určené pro jednotlivce, neboť jsou na trhu i modely, u nichž se vyřádí společně třeba i s kamarády. Varianta, která je určena pro využití v bytě, se jistě hodí zvláště pro předškoláky, na které tak mohou rodiče velmi dobře dohlížet, aniž by se museli každou chvíli podívat pro klid duše z okna. Například na závěsné houpačce se mohou pobavit už i roční děti, byť jde ve většině případů o malý plastový model, který na první pohled zaujme relativně nízkou cenovkou. Důraz na bezpečnost se však klade v každém případě, fixace v sedáku musí být hodně pevná, ale současně také pohodlná.

Pevná konstrukce má vždy přednost, ať už je řeč o houpačkách do bytu nebo modelech určených spíše na prostornější zahrady. Před několika generacemi stačila pevná větev stromu, provaz a dřevěné prkno, ale dnes by taková houpačka rozhodně neuspěla, a to i přes svůj romantický vzhled a jednoduchý design.

Moderní doba už má ale jiné standardy, a především nemusí šetřit materiálem, kupředu jde mílovými kroky také technologický vývoj. Nové druhy materiálů, velmi vzdušný vzhled, různorodé tvary, to vše dnes uvidíme na trhu, kterému dominují dětské houpačky. Samozřejmě je pravdou, že dnes můžeme pořídit i spoustu alternativ pro dospělé, my se nicméně zaměříme na nejmladší ročníky. Pojďme si prohlédnout možnosti v ohledu použitých materiálů…

  • Dřevo. Odolné a s vysokou nosností, přesně to jsou bonusy dřevěných houpaček. Stačí vhodný nátěr, může být na zahradě celé roky, údržba není složitá, byť je na ní kladen velký důraz. Dřevěný materiál se hodí i na zahradu, kde je dostatek zeleně – je to stylové, no ne?
  • Kov. Oproti dřívější generaci už jde o lehkou konstrukci, která se mnohem snadněji přenáší i na delší vzdálenosti. Práškový lak zaručuje odolnost vůči rozmarům počasí, proces údržby je proti dětské dřevěné houpačce o něco jednodušší. Někdy dokáže zaujmout i z pohledu ceny.
  • Plast. Je velmi lehký, snadno se přenáší a snad ještě snadněji udržuje, respektive omývá. Výbornou zprávou pro rodiny, které nemají velký rozpočet, je poměrně nízká cena u řady modelů, které splňují všechny další důležité předpoklady. Kvůli nízké nosnosti ale není určena pro veselé rodiče.
Pestré barvy jsou samozřejmostí, protože zvláště u předškoláků rozhoduje, v jakých odstínech bude jejich houpačka vlastně vyvedena – už jen to spustí lavinu nadšení záhy po instalaci. Zvířátka nebo pohádkové motivy, záleží tak trochu i na fantazii, nechejte proto dítě v obchodě vybírat společně s vámi. Určitě dobře ví, co by přesně chtělo nebo se bude přímo na místě rádo inspirovat nabídnutými možnostmi.
 
V každém případě jde o zdravou zábavu, která nebude nudit ani odrostlejší děti. Kamarád, který má doma nějakou větší houpačku pro děti, bude mít také spoustu pomocných bodů napříč dětským kolektivem, snáze si tak získá nové přátele a známosti.
 
dětská houpačka

Bezpečnost především aneb nejen nosnost je ve hře

U každé houpačky si musíme pohlídat nejen její konkrétní parametry, ale také dbát na bezpečný provoz. V první řadě je důležité, že pokud budeme houpačku instalovat někde na zahradním hřišti, prostor kolem ní by měl být co nejvíce volný. Měkčí podklad z trávy je nejvhodnější, použít můžeme i mulčovací kůru. Žádné pevné překážky nebo dokonce pískoviště s dřevěnými hranami hned vedle, nejen plastová houpačka na zahradu vyžaduje prostor. Skleník, zídka nebo obrubník nesmí být v dosahu, jinak hrozí dokonce i vážnější zranění.

Odborníci pak v tomto směru hovoří o nejméně dvou metrech, pod konstrukcí by neměl být beton nebo dlažba, kdy se při dopadu přinejmenším rozedřou kolena. Tak proč potom vůbec riskovat pláč? Pádů bude určitě dost, i když bude hlídat někdo z dospělých, proto je měkčí podklad, který utlumí náraz, velmi důležitý! Při nákupu se také ptejte na zdravotní nezávadnost materiálu, stejně jako si prověřte bytelnost konstrukce. Mimochodem, bez patřičné ohrádky a opěradla je dětská houpačka na zahradu (a pochopitelně nejen ta) pro děti do tří let potenciálním rizikem.

Nezapomeňte, že uváděná nosnost je maximální přípustná zátěž, kterou není radno překračovat! Může jít třeba jen o patnáct nebo dvacet kilogramů, u modelů pro úplně nejmenší děti – ale dětská houpačka s konstrukcí, určená až pro čtyři nebo pět dětí najednou, unese bez větších problémů až 200 kg zátěže. Musíte si tedy ujasnit, co přesně očekáváte. Zahradní houpačky určené pro posezení dospělých mají nosnost obvykle ještě větší – třeba až 300 kg a třeba až tři prostorné sedáky.

Prostorná zahrada aneb dřevěná houpačka pro děti hraje prim

Pokud jste doma obklopeni přírodou, jistě není co řešit. Dřevěná houpačka pro děti na zahradu bude prakticky ideálním řešením, zapadne skvěle na zahradu a bude se dobře kombinovat i s dalšími prvky, jako je třeba altán, pergola, pískoviště nebo zahradní posezení. Může se kombinovat i s dalšími prvky, což nakonec platí i pro kovovou variantu – díky stabilní konstrukci se může přidat malý domeček pro děti nebo třeba skluzavka. Vznikne pak centrum pro odpolední hry, při kterých budou unavení rodiče jen popíjet svou zaslouženou kávu.

Dřevo musíte každý rok natřít, ale na druhou stranu při dobré péči vydrží doslova celé věky. To platí pro každý typ zahradního nábytku, včetně toho z ratanu. Masivnější houpačka bude sice dražší, nicméně poslouží možná i vašim vnoučatům, stačí pouze věnovat patřičnou pozornost údržbě. Bez ohledu na materiál a konstrukci, pravidelně kontrolujte části houpačky, jež jsou nejvíce namáhány.
 

Houpačka s konstrukcí nebo naopak raději závěsná?

Prošli jsme si materiály, nyní se podívejme na designové provedení. Dětská houpačka s konstrukcí je určena klidně i pro více dětí naráz, a i přes poměrně velké rozměry a vyšší pořizovací cenu je její výhodou mimořádná stabilita. Hodí se hlavně pro velké zahrady, nosnost dosahuje obvyklých maximálních hodnot na trhu (v tomto opravdu nemá konkurenci, váš syn si může pozvat i čtyři kamarády). Dřevěná zahradní houpačka, to je někdy až umělecké dílo.

Naproti tomu závěsné houpačky, ať už jsou určené pro vnitřní nebo venkovní prostory, vyžadují bezpečné místo, kde nebude nic překážet v cestě – to platí hlavně pro houpačky do interiéru. Plus? Určitě skladnost, možnost zavěšení na pevný trám nebo větev stromu (pozor, musí být dostatečně silná!), speciální konstrukci pak lze ukotvit i do stropu. Instalace se nemusíte bát, je vlastně poměrně snadná a v řadě případů se také obejdete bez speciálního nářadí.
 

Jak tvrdí i vědci – houpání může jedině prospět

V houpačce usínají, mají vytvořený návyk, že v rodičovské náruči je pohoupání také příjemným zážitkem. Co to všechno vlastně znamená? Jednoduše, že dětská zahradní houpačka je ideálním společníkem nejen pro slunné letní dny. Ve stínu zeleného stromu v parku to ale není nikdy tak skvělé jako doma na zahradě, kde mají klid a pohodu poblíž rodičů, mohou se houpat, jak chtějí, bez nějakých cizích pohledů.

Existují samozřejmě i moderní varianty, kterým se někdy slangově přezdívá „hnízda“ nebo také „vajíčka“. Na první pohled připomínají hnízdo ptáků, zavěšená jsou na pevném laně a děti si do nich mohou sednout nebo lehnout, podle aktuálních preferencí. Houpací kruhy, plastová sedátka, kde děti procvičí i sedací svalstvo, houpadla, která jsou určena hlavně pro nejmenší – i to jsou zajímavé varianty pro rodiče, kteří chtějí svým ratolestem udělat radost.

A přínos pro zdraví, jenž přináší plastová zahradní houpačka? Není to jen lepší rovnováha, ale také naučení se správnému držení těla. V opačném případě hrozí upadnutí, děti si dají příště pozor a naučí se chodit tak, aby byla záda co nejméně zatěžována. Zvláště dnes je skolióza nebo kyfóza (resp. hrb) velkým problémem dospívající mládeže…
 

Na co si dát pozor? Hlavní je také věk

Když si vybíráte například plastovou houpačku na zahradu, musíte si ujasnit několik věcí – je to třeba věk uživatelů a také typ provedení. Pro děti do jednoho roku je nejvyšší nosnost houpačky kolem dvaceti kilogramů, pro děti starší tři let zase může nosnost dosáhnout i čtyřnásobku, tedy 80 kg, podobně jako například tzv. houpací kruh.

A houpačka pro děti do bytu? První houpačku – tedy tu opravdovou – může dítě mít v momentě, kdy zvládne samo sedět, bez nějaké další opory nebo držení. Houpat se dopředu a dozadu nebo do stran? Tady si ujasněte možnosti svého bytu, zvláště pokud je malometrážní, je třeba si promyslet každý jednotlivý detail. Sourozencům se jistě vyplatí pořídit dvoumístnou variantu (tzv. loďku). Bezpečná, umístěná tak, aby zabírala předem určený prostor a také bezproblémové užívání dětí, například v ohledu výšky od země – to jsou důležité věci, které musíte probrat dopředu. A pak už si jen užít radost svých ratolestí, když přinesete houpačku konečně domů…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *