V dětství o něm snil snad každý, dnes si můžeme toto dávné přání snadno vyplnit. Boxovací pytel je totiž vhodným doplňkem moderních posiloven, vyjímá se i v městských bytech a rozhodně má výhodu i v tom, že nezabere příliš místa. Rozhodně pak nemusíte být boxerem, jenž usiluje o cenné kovy na světových šampionátech, vždyť tento sport je přístupný snad komukoliv, kdo má dostatek odhodlání něco udělat se svou kondicí a touží mít vypracované svaly. Poctivý trénink sebeobrany i tužení fyzičky v jednom, a to klidně i pro celou rodinu!
Začít s boxovacím pytlem se dá snad v každém věku…
Každý trénink má smysl a nepochybně platí, že věkové omezení zde prakticky ani nebude, protože existují i dětské boxovací pytle. Zkusit si své dovednosti tak mohou třeba i předškoláci, samozřejmě úměrně svému věku a síle. Abyste si toto sportovní náčiní vybrali co nejlépe, je třeba na začátku porovnat svou výšku a hmotnost a mít jasno, čeho chcete dosáhnout. Začátečník ve světě boxovacích pytlů a hrušek by neměl mít pro svůj trénink vybavení těžší než 35 kilogramů, pokročilejší sportovec už si může vybírat v úplně jiné váhové kategorii, už jen kvůli podstatně větší síle. A jestli rozhoduje materiál? Ano, samozřejmě, snad jako u všeho sportovního náčiní, i zde se nabízí velmi pestrý výběr!

Jakou náplň do pytlů?
Hned na začátku je nutné vyřešit i náplň do boxovacího pytle, drcený plast nebo textilie jsou spíše doménou nižších cenových kategorií, dražší a tím pádem i kvalitnější pytle už nabídnou písek nebo kůži, která je pro daný účel skutečně výborná a vhodná pak hlavně pro časté a intenzivní tréninky. Profesionálové ovšem využívají pytel vyplněný vzduchem, díky němuž je každý model tvarově stálý, a to i přes desítky úderů nebo kopů. Pytle totiž nemusí sloužit jen pro imitaci pěstních soubojů, vyšší boxovací pytel (vyrábějí se i modely v takřka dvoumetrové délce) poslouží i k vytříbení techniky kopů.
Jak může být boxovací pytel vlastně prospěšný?
Silnější úder, posílení zádového svalstva a ramen, větší vytrvalost. To vše jsou pozitiva boxerského tréninku, se kterým můžete začít po malých krůčcích klidně ještě dnes. Stojící boxovací pytel je i skvělý pro vybíjení napětí a negativních emocí, zkrátka – při pravidelném trénování se budete cítit lépe na těle i hluboko uvnitř duše. Hmotnost boxovacího pytle by měla u pokročilejších boxerů mít asi polovinu jejich váhy, pro běžný trénink pak postačí pytel s délkou zhruba do 120 centimetrů.
A jistě, nebudete bušit do ničeho holýma rukama, ale pořídíte si kvalitní rukavice na boxovací pytel, které jsou samozřejmě k mání i v dětské verzi. Kromě klasických chráničů zubů a hlavy, které jsou nutností zejména pro začátečníky, jsou omotávky na klouby a rukavice hodně praktické. Váha se počítá v oz (tedy uncích, přičemž jedna unce je zhruba 28 gramů), obvykle se pohybuje mezi 8 a 16 oz. Nejlehčí jsou pro děti nebo zájemkyně o box z řad něžného pohlaví, hmotnost nad 10 oz je pak vhodná pro trénink urostlých mužů.
Pokud máte doma méně místa, je jistě zajímavou variantou třeba boxovací pytel hruška, který je vhodným doplňkem pro cvičení koordinace a reflexů. V každém případě je dobré v tréninku vytrvat, neboť právě trénink dělá mistra…