Svět her a fantazie je hodně barevný a pestrý, na tom se jistě shodnou všichni, kdo mají doma malé děti. Zabavit je může být složité, i přes to, že nám mohou pomoci moderní technologie. Proč by ale děti měly sedět u počítačů, tabletů a mobilů, když se mohou aktivně hýbat a získat dobré návyky do budoucna. To vše vlastně formou hry, takže ani nebudou mít pocit, že se něco učí nebo úmorně spalují kalorie, jako my dospělí…
 
Spoustu možností výběru, nejen v ohledu barev a velikostí přináší dětské skluzavky na zahradu.
 
Součástí každého správného dětského hřiště na zahradě by určitě měla být skluzavka – najdeme je dnes nejen na veřejných hřištích, ale i větších zelených plochách kolem rodinných domů. Jak je vybírat, aby byly děti spokojené, bezpečnosti bylo učiněno zadost a nám se naopak líbil celkový design, který bude zapadat do našich původních představ? A jen tak mimochodem, není na co čekat, dětská skluzavka může být dobrou zábavu už pro děti, které ještě nechodí do školky.
 
dětská skluzavka na zahradu

Na co si dát pozor při výběru skluzavky? 

Každý podobný výrobek, který pořizujete – ať už je označený jako skluzavka nebo klouzačka, musí mít příslušný výrobní certifikát, jenž je zárukou odpovídající bezpečnosti materiálu při zátěži a také jeho zdravotní nezávadnosti. Pokud není možné ověřit si výrobce, zemi původu nebo další důležité věci a produkt nevypadá už na první pohled moc spolehlivě, dejte raději od koupě ruce pryč. Ftaláty sem nepatří, stejně jako ostřejší hrany, díky nimž může velmi snadno dojít ke zranění. Šetřit tak nemá příliš smysl…
 
Skluzavka na zahradu může doplňovat bazén, hřiště, ale klidně také stát sama o sobě, fantazii se zde meze nekladou. Bude vhodné si zjistit, zda materiál odolá i mrazu, zvláště pokud je plastový. Pokud ano, nebudete mít před příchodem zimy žádné starosti s demontáží nebo skladováním. Existuje však i varianta, kdy zůstanou dětské klouzačky v interiéru, stačí k tomu vlastně jen trochu prostornější pokoj.
 
klouzačka na zahradu

Použité materiály aneb plast je na trhu jasná volba

O tom, že důležitější, než cena je bezpečnost, se snad ani nemusíme bavit – u skluzavky pro děti je to zcela samozřejmá věc. A také, i když si vyberete prověřeného výrobce, musíte mít děti pod trvalým dohledem, zkrátka pro jistotu. Pokud jde o údržbu, nemusíte se obávat ničeho složitého. Zvláště tvrzený plast je dobře omyvatelný a nabídne i barevnou stálost díky speciálnímu UV filtru (a i dětem se líbí sytější barvy, že?). Na trhu se prakticky setkáte jen s tímto materiálem, plastová skluzavka je už v posledních letech oblíbenou stálicí. Ukotvení kovovými šrouby zvládne pak každý šikovnější kutil během pár minut. Nabízí se ale i možnost instalace od A do Z technikem, záleží už jen na konkrétní nabídce. V nabídkách obchodů jsou i kovové, dřevěné nebo třeba také nafukovací skluzavky.
 
Klouzačky na zahradu z odolného plastu mohou stát prakticky kdekoliv, pokud je připraveno kvalitní ukotvení, na jednom místě vydrží třeba i dlouhé roky. Je už pak jen na vás, jestli ji propojíte i s bazénem nebo bude součástí většího dětského hřiště. Pozor na překombinování, třeba zavěšené lano nemusí dělat dobrotu (ani například v sestavě s houpačkou). Jaké máme možnosti?
 
plastová skluzavka

Výhody plastových skluzavek

  • Relativně nízká cena v porovnání s dřevem nebo kovem. Stejně tak všestranné využití.
  • Vysoká bezpečnost, lehkost, mobilita. Dají se umístit nebo kombinovat snad kdekoliv.
  • Kompaktní rozměry, nevadí jim vzdušná vlhkost, nebudou rezivět, časem se nesmrsknou.
  • Hladká plocha pro jízdu aneb žádné třísky, škrábance nebo jiné podobné nehody.

Kovové a dřevěné klouzačky

Pojďme si ale trochu představit i skluzavky ze dřeva nebo kovu, i když jsou na trhu k vidění méně často než klasická plastová skluzavka. Dřevo je stabilní, měkké a příjemné na omak, ale vyžaduje častou údržbu. Stačí jen trochu víc vzdušné vlhkosti a začnou se množit plísně, stoprocentně se nevyhnete ani možnosti zadření třísky. Pokud máte čas se o ně starat, jsou dřevěné skluzavky originálním a zajímavým řešením.

Kov nebude děti příliš bavit kvůli svým vlastnostem

Jistě, kovové skluzavky jsou pevné, měly by být i tvarově stálé – bohužel však časem, alespoň mírně, zkorodují a kov má také své specifické vlastnosti. Rychle se nahřeje, ještě rychleji se ochladí. Během teplých letních dnů nebude užívání komfortní, v zimě bude dětský zadeček moc studit. Speciální variantou jsou pak nafukovací dětské klouzačky, které jsou vhodné spíš pro skákací hrad. V každém případě slibují velkou porci zábavy…
 
kovová skluzavka

Samostatně stojící dětská skluzavka – jednoduše bez montáže 

Pokud chcete jen a jen klouzačku pro děti (což by možná byla trochu škoda při velkém prostoru na zahradě kolem domu), je samostatně stojící model nejlepší variantou. Nevyžaduje nutně dodatečný opěrný bod, stačí ji kvalitně ukotvit. Když se ale rozhodnete, že po roce vybudujete rovnou celé dětské hřiště, nebude to snadné – samostatně stojící skluzavka není nejvhodnější pro podobné kombinace, obecně je také rozměrnější. 
 
Naproti tomu přídavné plastové skluzavky se už neobejdou bez pevné konstrukce, jako je například bazén. Díky vodní přípojce pak už dětskému řádění ve vlnách nic nebrání aneb jako na tobogánu v aqua parcích, i když v trochu menším provedení. Prim hraje i větší výběr tvarů, barev a délky. Do dětských hřišť zapadnou přímo perfektně, ale budete mít trochu více starostí s jejich instalací. Plastové klouzačky tohoto typu je možné kombinovat i s houpačkou nebo tunelem, což ještě znásobí možnosti zábavy, zejména pro ty nejmenší děti.

Vybírejte podle věku, ne každá velikost bude vhodná

Na trhu běžně najdete nejen skluzavky, které jsou ideální pro úplně nejmenší děti, stejně jako ty, co jsou už spíš pro ratolesti školou povinné. Setkáte se s variantou, která nabízí skluznou plochu 200, 220, 290 nebo i více centimetrů, existují ale i zhruba metrové klouzačky pro dvouleté nebo tříleté děti. Nastavit se pak musí i v odpovídající výšce, aby byl zajištěn komfortní skluz. Důležité jsou stabilní schůdky, protiskluzové plochy a samozřejmě i nosnost – ta se nesmí překračovat, jinak si děti mohou ublížit. Nášlapná plocha nesmí klouzat, děti na ni budou stoupat někdy i bosé nebo s vlhkými chodidly. Hladký úchyt bez ostrých hran je samozřejmost.

I v interiéru – skvěle zapadnou do větších pokojíčků

Speciální variantou je pak dětská skluzavka do bytu, díky níž si naši nejmenší mohou hrát i během deštivých nebo mrazivých dnů, kdy to zkrátka venku nejde. Stačí jen, aby se vešla do dětského pokoje, díky velikosti se pak může převážet i v autě na prázdniny na chatě. Pečlivě si před nákupem ověřte všechny rozměry, abyste měli jistotu, že se vám domů vejde a mobilita také nebude problém.
 
Dětská klouzačka do bytu nabídne přirozený pohyb za každého počasí, hraním unavené děti budou dobře spát a procvičí si jemnou motoriku a svalstvo celého těla – vše formou hry, bez nějakého „musíš“. Klouzat se mohou děti dvouleté, ale klidně i desetileté, pokud už si nenajdou jinou zábavu. Je však pravděpodobné, že skluzavky budou bavit i trochu odrostlejší, zvláště pokud mají mladší kamarády nebo sourozence. Je to pohyb, který bavil nás samotné, naše rodiče a bez problémů se zalíbí i našim dětem…
 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *