Skluzavky jsou místem, kde se děti mohou perfektně bavit. Děti nepotřebují luxusní vybavení ani obrovské prostory, kde si mohou samostatně hrát se svými kamarády. Skluzavky poskytují vzrušení, dobrodružství a pohyb, a to vše na jedné bezpečné konstrukci hřiště. Když jsme byli batolata, lezli jsme po žebřících nahoru a dolů téměř denně jako součást našeho přirozeného vývoje. Děti baví klouzat se a šplhat nahoru. Dětská hřiště se skluzavkou jsou pro děti skvělým místem, kde se mohou bavit a získávat zkušenosti v oblasti pohybu, koordinace, rovnováhy atd. Nejočekávanějším okamžikem celého dne je pro děti hodina, kdy se vydají směrem k hřišti, kde budou mít naprostou volnost dělat si, co chtějí. 

 
děti na skluzavce

Navštivte jakékoli dětské hřiště na jakémkoli místě na světě a určitě uvidíte několik hřišť se skluzavkami. Další věc, kterou prakticky zaručeně spatříte, je fronta dětí, které touží zažít vzrušení ze zábavné a rychlé jízdy na skluzavce.

Děti od přírody vyhledávají vzrušení a nebojácně zkoumají prostředí kolem sebe – tak se učí. Ale ve světě plném bezpečnostních pravidel a chování pod dohledem je skluzavka na dětském hřišti skutečně jedním z mála míst, kde dítě může zažít vzrušující příval adrenalinu a vzrušení bez obav z vážného zranění.

Zeptejte se kteréhokoli dítěte, jaká je jeho nejoblíbenější součást dětského hřiště a obvykle vybere věčného favorita – skluzavku.

Jaký typ skluzavky je pro vaše potřeby nejvhodnější?

Historicky se skluzavky na dětská hřiště vyráběly ze dřeva, a pokud jste se při pomyšlení na rizikové faktory používání tohoto materiálu pro skluzavky zhrozili, máte pravdu; byly nahrazeny odolnějším materiálem – kovem.

Skluzavky vyrobené z kovu však představovaly pro děti nová bezpečnostní rizika a v současné době jsou na veřejných dětských hřištích nepoužívají nebo se na nich vyskytují jen zřídka. Díky novým bezpečnostním normám pro spotřebitele jsou v podstatě skoro vyřazeny z provozu. Kovové skluzavky často rezavěly, praskaly nebo se oddělovaly a nabízely mělké zábradlí – což často vedlo ke zraněním, protože děti přes zábradlí přepadávaly. Kovový materiál byl v letním horku nepříjemný a přispíval k popáleninám a v zimě k nebezpečnému hromadění ledu.

Dnes je většina dětských hřišť vybavena skluzavkami z bezešvého, rotačně tvarovaného plastu. Jsou prakticky bezešvé a nabízejí vylepšené bezpečnostní zábradlí a nepřilnavý povrch. Vzhledem k novému způsobu výroby skluzavek nabízejí se konstrukce, které jsou rotačně tvarované, bezpečné pro rychlý a vzrušující zážitek děti, a to v různých stylech.
 
Pokud jste dost staří na to, abyste si vzpomněli na klouzání po rozpálené kovové skluzavce, určitě oceníte pokrok v konstrukci a materiálech dětských hřišť. A pokud jste rodič, jste určitě rádi, že byly zavedeny bezpečnostní předpisy, které zajišťují pohodu vašich dětí.
 
24.890 

Zahradní prolézačka kovová, s přestavitelnou hrazdou, ručkovacím žebříkem, kruhy, visutou hrazdou, lanem a houpačkou

-15%
Original price was: 28.800 Kč.Current price is: 24.480 Kč.

Dětská prolézačka se skluzavkou na zahradu JUNO, s hrazdou, ručkovacím žebříkem, kruhy, skluzavkou, šplhací síti a houpačkou

-15%
Original price was: 3.890 Kč.Current price is: 3.307 Kč.

Provazová síť nabízí dětem prostor pro nové a zajímavé hry a různá cvičení: zavěšování, přitahování, šplhání. Síť je vyrobena z vysoce pevného lana.

-15%
Original price was: 2.380 Kč.Current price is: 2.023 Kč.

Venkovní basketbalový koš s přípravou pro zavěšení na prolézačku. Rozměry 560x595 mm, průměr koše 300 mm

Proč ale děti tak milují zážitek z rychlé jízdy a jaký přínos dětem nabízí dobře navržené vnitřní nebo venkovní herní konstrukce?

 
Klouzačky podporují sebedůvěru a objevování.
I když je toto chování pro děti vzrušující a dobrodružné, vyžaduje také značnou dávku sebedůvěry, aby se vyšplhaly na vysokou konstrukci dětského hřiště nebo skluzavku a absolvovaly rychlou cestu dolů. Když děti čelí děsivé výzvě vysoké skluzavky a zvítězí, je to pro ně obrovská podpora sebedůvěry.
 
Skluzavky jsou skvělým motivačním prvkem pro podporu fyzické aktivity na hřišti.
Vždyť vylézt, sklouznout se a opakovat to vyžaduje určité úsilí!
Skluzavky jsou pro děti stimulující a povzbuzující zážitek.
Děti proto vylezou prakticky na cokoli, aby mohly použít skluzavku, a tuto činnost opakují stále dokola. Díky tomu se učí rovnováze a koordinaci a rozvíjejí si prostorové povědomí při samotné navigaci na vrchol.
 
Je to místo, kde zlepšují své sociální dovědnosti.
Horní (nebo spodní) část skluzavky je často místem urputného vyjednávání. Uvnitř fronty nebo na schodech se děti také učí lekcím sociální organizace. Učí je čekat, až na ně přijde řada, a být trpělivé, zatímco ostatní před nimi si užívají.
 

Skluzavky na dětském hřišti rozproudí děti a rozesmějí je!

Děti milují rychlost! Dětské skluzavky umožňují dětem pocitit rychlost, bavit se a závodit s kamarády. Jako bonus se na vrcholu skluzavky dítě často cítí hrdé na to, že zdolalo tak náročný úkol. Klouzačky nejsou jen o rychlém pohybu – pomáhají také podporovat fyzickou aktivitu i sociální rozvoj mezi vrstevníky.

Mnohým malým dětem nestačí sjíždět skluzavky stále dokola; chtějí nejprve vylézt nahoru, aby mohly na tomto vzrušujícím zařízení dětského hřiště dále zkoumat své schopnosti. Studie potvrdily, že děti, které mají na školním dvoře vybavení dětského hřiště, jsou fyzicky aktivnější než ty, které ho nemají, což jim přináší výhody pro fyzické zdraví v podobě zvýšeného svalového tonusu i psychické pohody plynoucí z možnosti uspět při lezení a klouzání.

Klouzačky rozvíjejí koordinaci, obratnost a prostorové vnímání. Ve skutečnosti vyžadují skluzavky tolik fyzické aktivity, aby se dítě dostalo nahoru a pak bezpečně sjelo dolů, že není divu, že je často unavené už po jedné jízdě! I když se někteří mohou obávat, že dětské skluzavky na hřišti podporují bezohlednost nebo špatné rozhodování, když se po nich děti rychle řítí dolů, není to pravda; lezení nahoru učí hbitosti, zatímco klouzání učí ovládat tempo. Je to úžasná kombinace pro rozvoj inteligence jak po fyzické, tak po psychické stránce.

.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *