Koloběžka není jen dopravním prostředkem předškoláků. Mají v sobě nádech dětské hravosti, ale jezdit na nich mohou i dospělí. Nakonec, cesta do práce může být s koloběžkou o poznání příjemnější, zvláště pokud to nemáte do kanceláře daleko a kolegové vědí, že máte smysl pro humor. Není to lepší, než jet autem nebo cestovat MHD ve společnosti rozespalých pohledů? Totéž platí o cestě do školy, díky tomu, že jsou koloběžky opravdu skladné, můžete si je s sebou vzít snad kamkoliv. Zábavné spalování kalorií a minimum nutné výbavy, to je zkrátka vynikající kombinace…
Koleběžka na elektrický pohon nebo raději zavedená klasika?
Podle čeho bychom tedy měli obecně vybírat koloběžky? Na jaké atributy se vlastně zaměřit?
- Delší trasa a rychlejší koloběžka – aneb proč ztrácet čas? Vybírejte model úměrně terénu, v němž se budete pohybovat. Půjde o městské chodníky, méně zpevněné cesty, přírodu?
- Menší kola jsou lehká, nabídnou výbornou obratnost a pro začátečníky i podstatně snadnější rozjezd. Bohužel, do členitého terénu jsou spíše nevhodná a nečekejte žádnou rychlou jízdu.
- Větší kola výborně tlumí vibrace a nerovnosti vám rozhodně nebudou vadit, ale současně nečekejte, že se budete pohybovat na koloběžce s ladností a obratností kočkovité šelmy.
- Speciální variantou jsou modely s nafukovacími koly. Přední kolo je velké, zadní malé a tím pádem je docíleno optimálního poměru mezi rychlostí, komfortem a také stabilitou jezdce.
Takže co si vyberete? Bude to terénní koloběžka nebo vám učarovala velmi lehká a praktická skládací koloběžka?
Vybírejte i podle nosnosti, nezapomeňte na přilbu
Bezpečnost především – aneb myslet byste měli i na ochranné pomůcky. Helma na koloběžku je velmi důležitá, podobně jako u jízdních kol ochrání především děti, ale uvažovat by o ní měli také dospělí. Důležité je také vybrat odpovídající model, a to i z pohledu nosnosti. Zatímco dětské koloběžky unesou jezdce s váhou mezi 20 a 50 kilogramy, některé modely elektrických koloběžek přináší nosnost i výrazně přes 100 kilogramů. Důležité je také zohlednit výšku jezdce a řídítek, zatímco pro menší děti mohou být řídítka ve výšce zhruba 50 až 70 centimetrů, průměrný dospělý s výškou 170 cm už potřebuje výšku řídítek 85 cm a více. Obecně platí, že nemusíte být nijak striktní, protože u dospělých jezdců platí, že vyšší řídítka znamenají i komfortnější jízdu. Tak hurá do ulic!