Koloběžka není jen dopravním prostředkem předškoláků. Mají v sobě nádech dětské hravosti, ale jezdit na nich mohou i dospělí. Nakonec, cesta do práce může být s koloběžkou o poznání příjemnější, zvláště pokud to nemáte do kanceláře daleko a kolegové vědí, že máte smysl pro humor. Není to lepší, než jet autem nebo cestovat MHD ve společnosti rozespalých pohledů? Totéž platí o cestě do školy, díky tomu, že jsou koloběžky opravdu skladné, můžete si je s sebou vzít snad kamkoliv. Zábavné spalování kalorií a minimum nutné výbavy, to je zkrátka vynikající kombinace…

koloběžky elektrické a pro děti

Koleběžka na elektrický pohon nebo raději zavedená klasika?

Dnešní doba nabízí řadu vymožeností a jistě nikoho nepřekvapí, že vedle automobilů využívajících ke svému pohybu výhradně elektřinu se na trhu objevuje v posledních letech také elektrická koloběžka. I když je musíte dobíjet a cenovka je vyšší než u jiných modelů, nabízí i řadu výhod. Uspoříte čas, budete totiž v cíli podstatně dřív (až třicetikilometrová rychlost je určitě vítaná) a při jízdě se vlastně vůbec neunavíte. Při jízdě po městských uličkách zajímavé řešení, ale byla by škoda neprohlédnout si i další varianty napříč trhem, že?
 
Koloběžka pro děti je vhodná už pro dvouleté závodníky, kteří si dodají trochu odvahy a budou se prohánět po dvorku nebo blízké cestě. Přiměje k pravidelnému pohybu už i předškoláky, to vše hravou formou – takže se o budoucí sportovce nemusíte vůbec obávat.
 

Podle čeho bychom tedy měli obecně vybírat koloběžky? Na jaké atributy se vlastně zaměřit?

  • Delší trasa a rychlejší koloběžka – aneb proč ztrácet čas? Vybírejte model úměrně terénu, v němž se budete pohybovat. Půjde o městské chodníky, méně zpevněné cesty, přírodu? 
  • Menší kola jsou lehká, nabídnou výbornou obratnost a pro začátečníky i podstatně snadnější rozjezd. Bohužel, do členitého terénu jsou spíše nevhodná a nečekejte žádnou rychlou jízdu. 
  • Větší kola výborně tlumí vibrace a nerovnosti vám rozhodně nebudou vadit, ale současně nečekejte, že se budete pohybovat na koloběžce s ladností a obratností kočkovité šelmy.
  • Speciální variantou jsou modely s nafukovacími koly. Přední kolo je velké, zadní malé a tím pádem je docíleno optimálního poměru mezi rychlostí, komfortem a také stabilitou jezdce.

Takže co si vyberete? Bude to terénní koloběžka nebo vám učarovala velmi lehká a praktická skládací koloběžka?

 
Pokud si rádi vyjedete i do skateparků, jsou tu koloběžky freestyle, se kterými si sice příliš neužijete klasickou jízdu kvůli velmi drobným kolečkům, ale elegantní triky můžete zkoušet klidně celé odpoledne. Finy sice tento dopravní prostředek baví také, ale Češi rozhodně nejsou nijak pozadu.
 

Vybírejte i podle nosnosti, nezapomeňte na přilbu

Bezpečnost především – aneb myslet byste měli i na ochranné pomůcky. Helma na koloběžku je velmi důležitá, podobně jako u jízdních kol ochrání především děti, ale uvažovat by o ní měli také dospělí. Důležité je také vybrat odpovídající model, a to i z pohledu nosnosti. Zatímco dětské koloběžky unesou jezdce s váhou mezi 20 a 50 kilogramy, některé modely elektrických koloběžek přináší nosnost i výrazně přes 100 kilogramů. Důležité je také zohlednit výšku jezdce a řídítek, zatímco pro menší děti mohou být řídítka ve výšce zhruba 50 až 70 centimetrů, průměrný dospělý s výškou 170 cm už potřebuje výšku řídítek 85 cm a více. Obecně platí, že nemusíte být nijak striktní, protože u dospělých jezdců platí, že vyšší řídítka znamenají i komfortnější jízdu. Tak hurá do ulic!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *