Míst, kde se můžeme nějak pohybovat, spalovat kalorie a tužit kondici, obecně vzato není nikdy dostatek. Možná jste si v posledních letech všimli, že okolí paneláků nezdobí jen dětská pískoviště a skluzavky, protože dnes jsou v módě i takzvaná workoutová hřiště. Co všechno se na nich dá dělat a platí se snad nějaké vstupné? Vlastně jde o takové hřiště pro dospělé nebo dospívající, kde se už nenosí kyblíček s lopatičkou, ale dá se zabrat hlavně svalům – a to po všech stránkách. Aneb fitness a cvičení s vlastní vahou, zajímavé možnosti pro všechny generace dospělých.

workout hřiště muž cvičí

Začátečníky nemusí na workout hřišti trápit ani nulová fyzička

Děláte si vše podle sebe, svých aktuálních možností a nedbáte na to, že jste už odvykli pravidelné ranní rozcvičce a v kanceláři se také moc fyzicky nenadřete. Workout hřiště můžete mít klidně i doma, ale pokud to nemáte nijak daleko, můžete chodit cvičit po práci, o víkendech nebo zkrátka kdykoliv ve volných chvílích. Výhodou je, že vstupné je vždycky zdarma, hřiště jsou volně přístupná veřejnosti bez ohledu na denní dobu nebo počasí – a cvičení se tím pádem nabízí třeba i během zimních měsíců.
Nuda určitě nehrozí, toto zdánlivě jednoduché zařízení nabízí spoustu možností, ať už chcete protáhnout libovolný sval těla. Cviky na workout hřišti prověří paže, hruď i stehna, jsou velmi komplexní. Každý den můžete cvičit něco jiného, a přitom na první pohled jde jen o prostor s pár tyčemi, bradly a žebřinami. Posilovat může nejen ten, kdo sem chodí pravidelně, ale i náhodný návštěvník. Zdarma a bez čekání, pokud je tedy zrovna hřiště workout volné.
Je to vlastně jednoduché, protože pracujete s vahou vlastního těla. Metoda známá už od antiky, kdy řečtí lékaři a učenci doporučovali všestranný přístup – cvičit, tužit se a vzdělávat ve filosofii i literatuře, aby duše byla po všech stránkách rozvíjena. Neměli sice k dispozici moderní vědecké poznatky, nepočítali si spálené kalorie a neměli ani materiály na stavbu velkých tělocvičen dnešního typu. Přesto však měli jasno o tom, co je správné a prospěšné. Jinými slovy, workoutové hřiště by jim udělalo velkou radost a dnešní svět nabízí tolik možností, že by snad byla velká škoda je alespoň nezkusit.
 

Cvičení za každého počasí aneb hřiště i doma

Mimochodem, nemusíte chodit tam, kde vás mohou zahlédnout kolemjdoucí, ať už to bude prostor mezi paneláky, někde poblíž škol, dětských hřišť a jiných veřejných míst. Domácí workoutové hřiště znamená náhradu za posilovnu, moderní a vzdušnou, kam budete chodit rádi nejen odpoledne po práci. Možná i odrostlejším dětem představíte svět, který by jim v dospělosti neměl zůstávat cizí. Pravidelné cvičení je prevencí obezity nebo kardiovaskulárních onemocnění, zkrátka a dobře, ve zdravém těle je zdravý duch – takže pohyb, samozřejmě v rozumné míře, úměrně věku a fyzickým možnostem, prospěje po všech stránkách. Dřepy, výpady, zkracovačky nebo i shyby a kliky, to vše lze cvičit i doma, na ploše pár metrů čtverečních. Bez nutnosti složitých instalací a pozvání řemeslníků.
 
Jediná hrazda se dá využít mnoha různými způsoby, a to nemluvíme o dalších součástech domácích workout hřišť. Horizontální žebříky, kruhy, bradla a žebřiny, trend je neúprosný – kdo se nehýbe, jako by už dnes snad ani nebyl! A rozhodně necvičí jen mladí, už jen proto, že ve workout se běžně pořádají i prestižní soutěže, například v Polsku nebo Rusku, ale i dalších zemích světa, včetně ČR, kde se pořádá například i pravidelný šampionát ve street workoutu. Internet, rozvoj a obliba pohybových aktivit – nenáročných na pomůcky, ale přesto zajímavých a velmi různorodých, je vlastní všem bez ohledu na rodný jazyk a kontinent. Posuzuje se nejen náročnost cviku, ale i originalita, přesnost a podobně, souboje bývají leckdy hodně vypjaté.

Nejen ve velkých městech, možná i ve vaší obci

Pravda, workout hřiště Praha, respektive workout hřiště Brno, budou nejskloňovanějšími termíny při hledání zajímavých lokalit – ale pozor – jistě není překvapením, že podobná hřiště nechybí ani v malých městech nebo obcích, které někdy využijí pestrých dotačních programů s jasným cílem. Ještě víc zpříjemnit život na venkově, dopřát pohybové aktivity dospívajícím, kteří tím pádem nemusí jezdit do vzdálených městských posiloven a ztrácet zbytečně drahocenný čas. Navíc, ke cvičení nebudete potřebovat vlastně vůbec nic dalšího, tedy kromě času, dobré nálady, chuti a odhodlání. Pracujete totiž s váhou vlastního těla, žádné činky nebo žíněnky nejsou zapotřebí. Nemusíte obvolávat rezervace, možná se seznámíte i s někým, kdo má stejný životní cíl a smysl pro pohyb…
Street workout hřiště vzniklo poprvé, alespoň v moderním světě (pokud pomineme antiku a tehdejší fenomén zvaný kalistenika – tedy cvičení jen za pomoci vlastní váhy), v USA. Šlo o zábavu Afroameričanů, kteří si po práci chtěli ještě vylepšit fyzičku a zapracovat na vytrvalosti, později se koníček rozšířil napříč celou americkou společností. Zpevnit tělo totiž jde prakticky v každém věku, takže parky, sady a veřejná místa, která slouží nejen k setkávání lidí, ale jako venkovní posilovna ke zlepšování kondice, jsou dnes vítaná. Pěkně na čerstvém vzduchu, třeba i s přáteli, kdy se vám zachce – pod podmínkou, že bude přát počasí. A když nebude, proč nevyužít domácí workout, jenž také nabízí velmi různorodé možnosti cvičení?

Jak stavět venkovní posilovnu? Stačí nářadí a trochu šikovnosti…

Ptáte se, jak postavit workout hřiště? Nejde vlastně o nic složitého a do akce se můžete pustit klidně i svépomocí, případně za asistence někoho šikovného. Nakoupíte materiál, uděláte si na pár víkendů čas a rázem máte na zahradě k dispozici neomezený spalovač kalorií, který ocení celá rodina. Bradla, různě vysoké hrazdy, úchyty na gymnastické kruhy nebo lavice na posilování, záleží jen na vás, jakou sestavu přesně zvolíte. Prevence proti zahálce a nevhodnému životnímu stylu obecně, pokud jde o zdravý pohyb, znamená to vždycky pomyslný palec nahoru, že?
Kliky na bradlech, přítahy, přední vis, který je statickým cvikem, ale při nejvyšší možné náročnosti je perfektním doplněním jakékoliv sestavy. Nejde vždy jen o silová cvičení, workout nabízí mnoho různých kombinací, při kterých posílíte třeba tzv. izolované svaly, které při běžném monotónním cvičení zase tolik nezahřejete. Tedy, co je workoutové hřiště? Především zábava, ovšem v kombinaci s posilováním, při němž se nebudete nikdy nudit. Nová a nová rostou v naší zemi nejen u základních škol nebo gymnázií, ale i na mnoha veřejných prostranstvích. V některých městech jsou podobná hřiště také v indoor verzi, která vám může posloužit jako výborná inspirace pro vlastní plán. Teď už jen popřemýšlet, kde byste takové hřiště doma co nejlépe využili!

                         

 
-30%
Original price was: 12.190 Kč.Current price is: 8.480 Kč.

Dětské žebřiny přístěnné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-33%
Original price was: 12.490 Kč.Current price is: 8.380 Kč.

Dětské žebřiny rozpěrné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-20%
Original price was: 16.890 Kč.Current price is: 13.512 Kč.

Žebřiny se šplhací síti, přístěnné, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-20%
Original price was: 24.890 Kč.Current price is: 19.912 Kč.

Zahradní prolézačka kovová, s přestavitelnou hrazdou, ručkovacím žebříkem, kruhy, visutou hrazdou, lanem a houpačkou

-15%
Original price was: 1.190 Kč.Current price is: 1.012 Kč.

Lanový žebřík pro děti. Délka provazu 230 cm. Dřevěné příčky , šířka 28,5 cm.

-7%
Original price was: 19.900 Kč.Current price is: 18.507 Kč.

Rozpěrná prolézačka s ručkovacím žebříkem, šplhací síti, hrazdou, kruhy, lanem a basketbalovým košem

-5%
Original price was: 1.190 Kč.Current price is: 1.131 Kč.

Šplhací lano pro děti, délka lana 230 cm

-10%
Original price was: 590 Kč.Current price is: 531 Kč.

Gymnastycké kruhy, plastové. Délka provazu 150 cm.

-20%
Original price was: 17.190 Kč.Current price is: 13.752 Kč.

Prolézačka se šplhací síti, rozpěrná, s přestavitelnou hrazdou, kruhy, visutou hrazdou a lanem

-15%
Original price was: 590 Kč.Current price is: 502 Kč.

Visutá hrazda, provazy a dřevěná příčka. Délka provazu 180 cm.

-15%
Original price was: 13.790 Kč.Current price is: 11.722 Kč.

Oboustranné žebřiny, rozpěrné, s hrazdou, kruhy, lanovým žebříkem a lanem

-15%
Original price was: 9.590 Kč.Current price is: 8.152 Kč.

Žebřiny s hrazdou, přístěnné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *