Hrazda do dveří se hodí i do malých bytů, nabídne možnost posilování ve volných chvílích bez nutnosti mít doma tělocvičnu. Využijte prostor na maximum, zacvičte si, když máte čas a chuť. Pokud se k pohybovým aktivitám z nějakého důvodu nedostanete, nebude vám toto vybavení překážet. Hrazda do dveří je totiž nenápadným společníkem našich domovů, a i díky ní si můžeme tužit svalstvo a zlepšovat si celkovou obratnost. Na první pohled jen jedna pevná tyč, ale pro vaše bicepsy a tricepsy vynikající přítel do nepohody. Nemůžete cvičit venku, nemáte čas na fitness centra? Pak je tu snadné řešení!

 
hrazda do dveri

Nemusíte vůbec nic vrtat při instalaci domácí hrazdy

Konstrukce z oceli a PE pěna v místě, kde budou vaše dlaně – i to jsou výhody, které se pojí s tímto doplňkem. Jde však jen o základní variantu, na trhu se setkáte s mnoha modely. Hrazda do futer nabídne procvičení paží, ale také břišních svalů a nezapomíná se ani na záda, oblast, která je na některých fitness strojích bohužel hodně opomíjená. A nosnost? Obvykle sto kilogramů, v řadě případů i více, ale záleží na mnoha okolnostech a měli byste vzít v potaz také jistou rezervu.

Přeměřte si zárubně a dbejte na to, co doporučuje výrobce, tady kompromisy neexistují. Různorodá je také tloušťka materiálu, od které se odvíjí mnohé. Bezpečnost je při cvičení prvořadá, proto dbejte doporučení výrobce. A jaké výhody přináší hrazda do dveří?

  • Jednoduchá příprava. Už za pár okamžiků můžete u základních modelů klidně začít cvičit.
  • Dobře dostupné, pokud jde o cenu. Proč byste si měli kupovat rovnou celou tělocvičnu?
  • Nastavitelná délka. Jednoduše si tedy konkrétní model přizpůsobíte podle velikosti dveří.
 
žebřiny domácí posilování

Závěsná tyč na shyby je také dobrou alternativou

Můžete ji upevnit do dveří, ale také na stěnu, kde to bude nejspíše praktičtější. Závěsná hrazda se dá snadno upevnit i na strop a umožní vám provádět pestrou paletu cviků. Díky tomu, že si můžete jednoduše nastavit výškovou polohu, smí využívat hrazdu i další členové rodiny včetně teenagerů nebo dětí. Výhodou je zde bezesporu nosnost, která může činit v některých případech až 200 kilogramů. Výhodou hrazdy upevněné na strop je také úspora místa, bude totiž tam, kde nikomu nepřekáží, i když totéž platí o variantě určené do dveří.

Jednoduchá hrazda, přitahovací tyč, která umožní jen základní cviky nebo naopak hrazda opatřená závěsnými bradly, na níž si procvičíte více svalových skupin a umožní vám širší paletu různých pohybů? Odpověď je jen na vás, záleží také na možnostech, které nabízí domácí interiér. Když bude potřeba, sklopení není problém – takže otázku skladnosti a prostoru už řešit nemusíte. Tak proč platit za drahou permanentku do posilovny, máte přeci i jiné alternativy.

Šířka průchodu i zárubní, pečlivě měřte

Jak jsme si už naznačili, zapotřebí je metr, trochu rozmýšlení a nápaditosti. Hrazdy do dveří sice nevyžadují montáž, ale na druhou stranu – mají určitý doporučený rozsah, měli byste si proto ověřit, jak široký průchod díky dveřím máte, jak široké jsou zárubně a teprve poté porovnávat s konkrétním modelem hrazdy na trhu. V porovnání s vrtáním, umisťováním šroubů a nutností mít vše na milimetr přesně je to ale jen maličkost, že?

Pokud chcete posilovat zejména horní polovinu těla, je hrazda mezi dveře velmi dobrá volba. Nosnost bude samozřejmě vyšší než u hrazdy, kterou přivrtáte pevně ke stěně – tam je běžných více než 100 kg, u dveřní hrazdy to bude obvykle více, alespoň, pokud se podíváme na doporučení výrobců. Pozor však na situace, kdy hrazdu přeci jenom přetížíte, nevydrží a případný pád by mohl být bolestivý a nebezpečný. Zvláště pokud je poblíž třeba nábytek, hrozí při pádu zranění. Pokud mají dveře železné zárubně a ty jsou ještě upevněné betonem, nemusíte se ničeho obávat. Pozor si dejte na systém dveří, který ani zdaleka tak bytelně nepůsobí a snad i zvažte pořízení podobné hrazdy. Případný pád za to určitě nestojí!

Existují dva základní modely hrazdy do dveří – teleskopická a samovzpěrná

A jak dělíme hrazdy určené do dveří? Jednoduše, do dvou velkých skupin. První je teleskopická, velmi jednoduchá, velmi levná. Hrazda může být mezi rámy dveří nebo se upevní pomocí držáků. Nabídne jen základní možnosti cviků, je tedy vhodná pro začátečníky. Pokud si jen chcete zkusit, jestli by vás cvičení na hrazdě bavilo a teprve potom se rozhodnout, jestli investujete víc než několik málo stokorun, jde nepochybně o vhodný model.

Druhou možností je potom samovzpěrná dveřní hrazda, která nevyžaduje dodatečné upevnění. Bude totiž držet za dveřní rám hlavně díky váze toho, kdo na ní bude cvičit. Nabízí mnohem více než jen pouhé dva úchopy a oproti teleskopické hrazdě nabídne větší spektrum jednotlivých cviků. Opět, dbejte na nosnost a mějte přehled o dalších doporučeních, neberte je na lehkou váhu, protože výrobce dobře ví, proč takové rady dává. Obecně pak ale platí, že hrazdy do dveří jsou oproti variantám určeným na strop a zeď spíš základem – ideální pro začátečníky a ty, kteří si chtějí zacvičit jenom občas. Pokud vás ale streetwork a kalistenika opravdu nadchnou, může být hrazda do bytu ideálním startem. Ověříte si své možnosti, budete vědět, jaký udělat další krok. Takže, hodně štěstí!

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *