Jak zařídit dětský pokoj? Ať už jste rodič zařizující první dětský pokoj, nebo se chystáte na rekonstrukci, když vaše děti vyrostou, zařizování a výzdoba dětského pokoje může být vzrušující, ale náročný úkol. Nejde jen o výběr nového nábytku – chcete také, aby byl prostor bezpečný, zábavný a zároveň poskytoval dostatek prostoru pro růst. Naštěstí existuje mnoho kreativních designových řešení, která pomohou zpříjemnit každý dětský pokoj a zároveň splnit potřeby dětí i rodičů! V tomto příspěvku prozkoumáme několik nápadů, jak stylově zařídit dětský pokoj, pokud chcete pokojíček svého drobečka proměnit v něco opravdu výjimečného!

Zatímco menším ratolestem se zavděčíme snad téměř s každým pohádkovým motivem, odrostlejší děti už budou mít úplně jinou představu – většinou takovou, která bude od té naší přeci jen poněkud odlišná. Nějaká diskuze na toto téma určitě prospěje, kompromis je pak namístě. Dětský pokoj pro puberťáka musí mít prostor pro počítač, ale také dostatek úložného prostoru pro všechny osobní věci. Skříň s oblečením? Zejména mladé slečny se musí smířit s tím, že asi nebude úplně nafukovací. Zařizování dětského pokoje tedy už od začátku nebude nic snadného…

dětský pokoj v podkroví

Užitečné tipy k zařízení dětského pokoje

Dekorací není nikdy dost, ale jejich potřeba klesá s věkem 

Chlapec, který miluje vlaky a auta, dívka, co ocení jednorožce nebo princeznovské motivy. Úplná klasika, ale čím bude dítě starší, tím méně bude mít takto tradiční preference. Hlavně v pubertě se bude chtít lišit od ostatních. Nezařizujte, proto pokoj tak, aby byl univerzální a vydržel alespoň deset let. Tak dlouho se bez nějaké dílčí rekonstrukce stejně neobejdete. A klasika v podobě osvědčených materiálů tu také hraje první ligu…
 

.

Bezpečnost a univerzalita

  • ·        Bezpečnost především. Podlaha ze dřeva, přírodní textilie – co nejméně syntetických vláken, dřevotřísky a škodlivých chemikálií. Děti jsou na tyhle věci oproti dospělým o dost citlivější!
  •  Musíme skloubit úplně všechno. Dětský pokoj je totiž ložnicí, místem pro hry, u odrostlejších pak i pracovnou – a pro všechny bez rozdílu věku také obývákem, co chce i úložný prostor.
  •  Pokud je dítě čtyřleté nebo starší, mělo by mít možnost si s vámi promluvit a mít své vlastní požadavky. Zkuste to třeba hrou, může nakreslit, jak vypadá v představách jeho ideální pokoj.
 
Pozor na ostré hrany, zkuste si projít celý prostor v podřepu a pak ještě jednou, po čtyřech jako kočka nebo pes – pokud máte menší dítě, uvidíte svět z jeho perspektivy a nabídne se vám pohled, jaký každodenně zažívá. Je tu něco, co by bylo potenciálně nebezpečné? Pak tu věc jednoduše odstraňte, ať se nemusíte bát nechat dítě nějakou chvíli o samotě a věnovat se svým věcem, koníčkům, zálibám nebo prostě jen odpočinku po práci. Dítě musí na všechny své věci dobře dosáhnout, třeba i proto, aby se naučilo později samo uklízet hračky na místo, kam patří.
 
detský pokoj pro holku bílý
dětský pokoj pro holku barevný

Materiály studené na dotek? Raději vůbec nebrat

Cílem je hned několik věcí – materiály, z nichž dětský pokoj sestává, musí být snadno udržovatelné, aby neměli rodiče do budoucna moc práce, důležitá je ale také zdravotní nezávadnost
 
. Pokud je však materiál i přes splnění těchto dvou bodů studený na dotek, asi tím děti moc nepotěšíte, hlavně pak ty nejmenší, které si často hrají na zemi. Právě je potěší marmoleum nebo třeba dřevo než podlaha z jakéhokoliv jiného materiálu.
 

Optické zvětšení dětského pokoje

Dětský pokoj možná není velký, ale můžete jej celkem snadno opticky zvětšit, respektive využít doslova každý centimetr prostoru. Jde to třeba i s vestavěným nábytkem, díky němuž pak budou mít víc prostoru na hry. Výsuvné nebo výklopné lůžko pak určitě není rajskou hudbou budoucnosti, ale patří k dnešním moderním trendům. Zabere suverénně nejmenší prostor, oproti těžké a neforemné posteli z masivu je jako kus nábytku z úplně jiné galaxie…
dětský pokoj pro školáčku

Promluvit si s designérem určitě také nebude od věci

Konverzace na téma dětský pokoj s odborníkem na slovo vzatým? Nepodceňujte odborné rady, protože díky nim můžete ušetřit další peníze nebo také nespokojenost potomka s výbavou, kde se neklade takový důraz na praktičnost. Dětský nábytek má smysl nyní, ale za pět nebo deset let jej asi budete potřebovat vyměnit, nejen proto, že se na něm někdo vyřádí s pastelkami a fixami. Na stůl pak přijde počítač, tiskárna, která je pro studium nutností a také další věci, bez nichž by se střední škola zkrátka nedala dělat.
 

Palandové řešení?

A vlastně, proč by ne? I taková možnost se nabízí, zvláště tam, kde není dostatek prostoru a máte k dispozici doslova jen pár metrů čtverečních. Rázem dostanete víc úložného prostoru, nejen na oblečení. Palandy také nemusí působit stejně, jako v sedmdesátých letech, kdy jste je se sourozenci v panelákovém bytě zažili vy – dnes jsou jiné možnosti a také barevná provedení, takže žádná nuda nehrozí a půjde o účelný kus nábytku.
dětský pokoj pro kluka barevný

Prolézačky nebo žebřiny – aneb pohyb, který nebude nudit

Fyzická kondice u dětí je už dlouhé roky předmětem mnoha vášnivých diskuzí. Podle některých rodičů jsou jejich ratolesti prostě líné, ale to téměř jistě není pravda – jen nejsou vedené k pohybu a nemají k němu dostatek zajímavých příležitostí. Třeba děti předškolního věku zaujmou prolézačky, ty trochu odrostlejší pak zase žebřiny. Pohyb je naprosto nenucený a je jen na nich, jak dlouho si budou hrát.

 
 

Ano, správně – hrát – nikoliv cvičit až do úmoru někde v posilovně, tady naprosto platí okřídlené úsloví již z dob Komenského, tedy „Škola hrou!“. Stačí klidně jen metr čtvereční a zdravá závislost bude na světě. Když své děti naučíte k pravidelnému pohybu, dáte jim velký vklad do života. Bude jim stačit půlhodina dvakrát nebo třikrát týdně, dětské žebřiny nebo prolézačky na začátek určitě postačí. Je to stejné jako s výukou cizích jazyků u menších dětí, když vše budou brát spíš jako veselou hru, za nějaký čas budou mít možná až překvapivé výsledky. Jestli nemají velký pokoj, nevadí, na některé modely postačí třeba jen metr čtvereční prostoru.

proézačka v pokoji pro děti
prolézačka pro děti se síti v interiéru

Jsou problémem finance? Ne vše musí být nové

Nikdo netvrdí, že musíte koupit všechno vybavení pro dětský pokoj ve značkovém obchodě a utrácet tisíce a tisíce korun – naopak, někdy je elegantnějším řešením to z druhé ruky, kvalitní, ale také vlastně nepoměrně levnější.  Možná máte nějaký zajímavý kousek, co by se v dětském pokoji přímo vyjímal, stačí ho jen nabrousit a nalakovat, dát mu takříkajíc nový život. Budete z toho mít ještě větší radost než z koupě něčeho nového, že?
 

Osvětlení

V neposlední řadě je zapotřebí vyřešit otázku osvětlení, protože nejen v zimních měsících je třeba v pokoji na vše dobře vidět, ať už půjde o učení nebo „jen“ hru. Líbivý design podtržený pohádkovým motivem sice dětem vyhovuje, ale pro jejich oči nebude nejlepším – nebojte se proto investovat do dražšího modelu, který nabídne i odpovídající světelný tok. Současně do pokoje instalujte i žaluzie, aby mělo dítě dostatek soukromí před celým okolním světem, ocení to v každém věku, ať už žijete v rodinném domě nebo panelovém bytě.
pokoj pro kluka modrý
dětský pokoj pro školáka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *